SGK Doğum Parası ve ASPB Doğum Yardımı 2018

0

Bugün sizlere isim benzerliği olan iki önemli destekten bahsedeceğim. Bunlardan birincisi SGK doğum parası; ikincisi ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı  (ASPB) tarafından verilen doğum yardımıdır. Her iki yardım da aslında farklıdır ve her iki yardımı da aynı anda almak mümkündür. Ancak, birçok kişi tarafından bu konu karıştırılır. Bu nedenle, ikisinden birisi, genellikle aileler tarafından kaçırılır ve başvurulmaz.

Doğum yapan annelere, daha doğrusu anne ve babalara rehberlik edebilecek bu yazımızı dikkatli bir şekilde incelemenizi tavsiye ederiz. Konuyla ilgili soru ile görüşlerinizi bize iletmenizi bekliyor olacağız.

1. Destek: SGK Doğum Parası

SGK doğum parası nedir, ne değildir? açıklıyoruz.

SGK doğum parası 2018 nedir?

Doğum hazırlığında olan çalışan anne adaylarının 16 hafta izin kullanma mecburiyetleri vardır. Bu durum, onların sağlıkları için oldukça gereklidir. Bu iznin iki parça ayrıldığını belirtmeliyim: Doğum öncesi izni ve doğum sonrası izni.

İlgili içerik: Doğum izni ne kadar 2018?

Doğum süreci, toplam 40 haftadır. Doğum öncesi izninizi isterseniz doğumdan 8 hafta önce kullanmaya başlayabilirsiniz. Dilerseniz, doktorunuzun onayı ile bu izni doğumdan 3 hafta önce kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak, doğuma kadar izin kullanamamazlık edemezsiniz.

Eğer, doğum öncesi izin hakkınızı 3 hafta önce kullanmaya başlarsanız, doğum öncesi kullanmanız gereken 5 hafta, doğum sonrası izin sürenize eklenir. Bu durumda, doğum sonrası izin süreniz 13 haftaya çıkacaktır.

İşte, doğum öncesi ve sonrası kullandığınız izninize karşılık SGK’nın size ödeyeceği paraya doğum parası denilmektedir.

SGK doğum parası ne kadar 2018?

Doğum parası, aylık net ücretinizin 2/3’ü kadardır. Aylık net ücretiniz 3.000 TL ise  doğum parası aylık 2.000 TL olacaktır. 16 hafta izin süresinin karşılığı 4 ay olduğuna göre, alınacak doğum parası 2.000 TL x 4 = 8.000 TL olacaktır.

SGK doğum parası ne zaman yatar 2018?

SGK doğum paranızı, doğumu takip eden 7 gün ile 10 gün arasında alabilirsiniz. Doğum parası, PTT aracılığıyla yatırılmaktadır. Doğum paranızı, eğer e-Devlet şifreniz var ise e-Devlet üzerinden online olarak takip edebilirsiniz. Şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden 2 TL karşılığında e-Devlet şifresi temin edebilirsiniz.

Son olarak, bir uyarıda bulunmak istiyorum: PTT’ye yatan paranızı çok iyi takip etmelisiniz, zamanında almadığınız takdirde paranız geri çekilir. Bu durum ise paranızı alabilmek için çok fazla uğraşa girmenize neden olabilir.

İlgili içerik: Çocuk borçlanması ne kadar 2018? Nasıl hesaplanır?

2. Destek: ASPB Doğum Yardımı, Çocuk Yardımı 2018

Doğum yardımı ya da çocuk yardımı olarak bilinen bu destek ise SGK doğum parasından tamamen farklıdır. Doğum yardımı olarak verilen bu desteğin tüm ayrıntılarını sizlere açıklayacağız.

Pek kıymetli anne ve babalar ile yavrularını kucağına almaya hazırlanan anne ve babalar için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (ASPB) tarafından verilen doğum yardımı ile ilgili bütün detaylara şimdi geçebiliriz.

Doğum yardımı ne kadar 2018?

2018 yılında doğum yardımı tutarı, 2017 yılına göre artış göstermedi. 2017 yılında verilen yardım miktarı, 2018 yılında da benzer bir şekilde verilmektedir.

Buna göre;

Birinci çocuk için verilen yardım tutarı 300 TL’dir.

İkinci çocuk için verilen yardım tutarı 400 TL’dir.

Üçüncü çocuk için verilen yardım tutarı 600 TL’dir.

Eğer dördüncü veya daha fazla çocuk söz konusu ise bu çocuklar için de 600 TL verilmektedir.

Örneğin, beşinci çocuğunuz dünyaya geldi, bu durumda da 600 TL çocuk parası alabileceksiniz.

Peki ama ikiz ya da üçüz doğumlarda ne kadar doğum yardımı alabilirim?

Bu durumda, eğer ikiz çocuklarınız dünyaya geldiyse 300+400 TL; üçüz çocuklarınız dünyaya geldiyse 300+400+600 TL şeklinde çocuk yardımı alabilirsiniz.

Doğum yardımı başvurusu nasıl yapılır? Gerekli evraklar nelerdir?

Aşağıda paylaşacağım belgeler ile birlikte ilinizde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne başvuru yapabilirsiniz. Yurtdışında yaşayanlar ise başvurularını büyükelçiliklere veya konsolosluklara giderek yapabilmektedir. Ayrıca, başvuru yapmak için bizzat müdürlüklere gitmenize gerek yoktur, ilgili belgeleri kargo veya posta aracılığıyla göndererek de yapabilirsiniz.

İşte başvuru yapabilmeniz için gerekli olan belgeler şunlardır:

Çocuk yardımı başvuru dilekçesi

Annenin kimlik fotokopisi

Yeni doğmuş bebeğin kimlik fotokopisi

Peki ama çocuk yardımı başvuru dilekçesi nedir? Nereden bulabilirim? diyorsanız, bu formu sizinle paylaşacağım.

Çocuk yardımı veya doğum yardımı başvuru dilekçesi 2018 için tıklayınız.

Doğum yardımı, çocuk yardımı sorgulama 2018 nasıl yapılır?

Doğum yardımı sorgulama yapmak için PTT şubelerine giderek durumu sorgulatabilirsiniz. Eğer e-devlet şifreniz var ise e-Devlet üzerinden de sosyal yardım sorgulama linki üzerinden paranızın yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

En sağlıklı olanı, belirli periyotlarda PTT şubelerine giderek sorgulama yaptırmanızdır.

Ayrıca, başvuru dilekçesinde belirtmiş olduğunuz cep telefonu numarasına doğum yardımı yatması durumunda bir SMS gelecektir. Bu SMS, çocuk yardımının yattığını gösteren bir bildirimdir. Bu bildirimi de takip etmenizde fayda vardır.

Son olarak, bazı durumlarda yanlış cep telefonu numarası yazılabilmektedir. Bu nedenle, numara sisteme yanlış kaydedildiği için SMS bildirimi gelmemektedir. Bu nedenle, her ihtimale karşı PTT çağrı merkezini arayarak çocuk yardımının yatıp yatmadığını da öğrenebilme şansınız bulunmaktadır. Yattığı takdirde, size en yakın PTT şubesine giderek bu yardımı alabilirsiniz.

Peki ama ne zaman yatar doğum yardımı? Şimdi bu konuyu açıklığa kavuşturalım.

Doğum yardımı ne zaman yatar 2018?

Doğum yardımı için başvuru yaptıysanız, yaklaşık 10 gün içerisinde PTT’ye annenin adı ve soyadı üzerine doğum yardımı yatacaktır. Baba adı ve soyadına, çocuk yardımı yatırılmamaktadır. Bu nedenle, sorgulama ve takip işlemlerini annenin yapması gerekmektedir.

Çocuk yardımı kaç yaşına kadar ödenir? Hangi çocuklar için verilir?

Çocuk yardımı alabilmeniz için çocuğun 15.05.2015 tarihinden sonra doğmuş olması gerekmektedir. 15.05.2015 tarihinden önce doğanlar için ne yazık ki doğum yardımı yapılmamaktadır. Bu durumda, herhangi bir hak iddia edilmez.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..