SGK Prim Borcu Affı 2018 Son Dakika Başbakan Tarafından Açıklandı.

7

SGK prim borcu affı 2018 son dakika açıklaması Başbakan tarafından yapıldı. Tüm açıklamalara aşağıda yer verdik.

Sorusu son dönemde uzmanlarımıza en fazla yöneltilen soru oldu. Özellikle son dönemde SGK prim borcu olanların borçlarına ilişkin af beklentisi oldukça fazla arttı. Bunun temelinde ise SGK prim borçlarının düzenli bir şekilde ödenememesi, primlerin oldukça yüksek olması gibi nedenler yatıyor.

SGK prim borçları, sadece tek tür bir borç değildir. İşveren SGK prim borçları, Bağ-Kur borçları, emeklilerin SGDP borçları ve diğer SGK prim borçlarını kapsamaktadır. İşte tüm bu borçların ödenmemesi durumunda ortaya çıkan ekstra borçların affına SGK prim borcu affı denilmektedir.

2017 yılında SGK prim borcu affı getirilmişti. Bu aftan faydalananlar ise SGK prim taksitlendirme ve yapılandırma yaptılar. Sonuç olarak, aylık ödemeleri gereken yük azaldı ve daha rahat bir şekilde SGK prim borçlarını ödediler.

Peki ama SGK prim borcu affı 2018 yılında da açıklanacak mı? Yürürlülük tarihi ne olacak? Dilerseniz, bu sorunun cevabını yazımızda vermeye çalışalım.

SGK prim borcu affından önce özellikle işverenlerin işgücü maliyetlerini bir nevze de olsa azaltabilecekleri SGK prim teşvikleri de ülkemizde mevcuttur. Bu konuyu da ayrıca incelemenizde fayda vardır. Yazımızı okumayı bitirdikten sonra bu konuya da bir göz atmanızda fayda var.

İlginizi Çekebilir: SGK Prim Teşvikleri 2018

SGK prim borcu affı 2018 son dakika açıklaması

Başbakan tarafından 30 Nisan 2018 tarihinde son dakika açıklaması şu şekilde olmuştur. 2018 yılı temmuz ayı sonuna kadar gerekli işlemleri yapmış olmanız gerekiyor.

”Birinci madde esnaflarımızı ve sanayicilerimizi yakından ilgilendiren yeniden yapılanma. Bununla ilgili maliye ile ilgili işi olan gümrükle işi olan vatandaşımız, il özel idareler kamu kuruluşlarının tamamıyla ilgili konular. Bunlar nelerden oluşuyor vergi ve prim alacakları yeniden yapılandırılacak. Trafik cezaları yeniden yapılandırılacak.Köprü, otoyol ve kaçak geçişler kısaca vatandaşın devlet kurumları ile arasında olan anlaşmazlıklar çözüme kavuşturuluyor, vatandaşla el sıkışılıyor.”
Vergi ve prim barışı sağlanmış olacak. Geçmiş 5 yıla ait vergi ile ilgili bir fırsat getiriyoruz. İşletme kayıtlarının düzenlenmesine imkan veriyoruz. Kanundan yararlanmak için vatandaşlarımız Temmuz ayının sonuna kadar müracaat edecek ve 36 ay içinde borçlarını ödeyecekler. Peşin ödemede de indirimler var. Gecikme faizinin yüzde 90’ını ödemeyecekler, sadece yüzde 10’unu ödemek suretiyle hesabı kapatmış olacaklar. BAĞ-KUR borcu olup da sağlık hizmeti alamayan esnaflar var bunun da önünü açıyoruz.”

Malumunuz 2017 yılı Mart ayı öncesine ait SGK prim borcu olanlar için af getirilmişti. Borcu olanlar, halen taksit taksit ödemelerini gerçekleştirmektedir. Bu oldukça önemli bir gelişmeydi. Peki ama 2018 yılında da SGK prim borcu affı getirilecek mi?

Torba yasa kapsamında şuan için böyle bir düzenleme yok. Ancak, bu 2018 yılında olmayacağı anlamına gelmiyor. Vatandaşlarımız tarafından ne kadar sık dile getirilirse ve bu yönde bir kamuoyu oluşturulursa, inanıyoruz ki 2018 yılında da SGK prim borcu affı tekrar getirilecektir. Ancak bunun da, yani SGK borcu ödememenin de bir alışkanlık haline gelmemesi gerekiyor. Çünkü bu durumda, nasılsa af getirilecek, borcumu ödememeyim! fikri akla geliyor.

SGK prim borcunu ödeyen ile ödemeyen arasında bir fark olması gerektiğini adalet anlayışı olan herkesin düşündüğüne eminim.

Ancak, elinde olmayan sebepler ile bu borcu ödeyemeyenlere de bu affın getirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

SGK prim borcu affı 2018 yürürlülük tarihi nedir?

2018 yılında merak edilen konulardan birisi de SGK prim borçlarının ne zaman af kapsamında alınacağı ve affın yürürlülük tarihidir.

Af kapsamında yürürlülük tarihinin 2018 yılı Kasım ya da Aralık ayında olabileceğini tahmin ediyoruz.

Son dönemde, Bakan tarafından yapılan açıklamada da SGK Bağ-Kur borcu olanların 12 aylık kısmının silineceği ve bu döneme ait hizmetlerinin de silinebileceği, ilerleyen dönemlerde ise tekrar prim ödeme ile bu dönemin tekrar devreye sokulabileceğinden bahsedilmişti.

Sadece Bağ-Kur borcu olanların değil, SGK prim borcu olanların da faydalanabileceği bir af ilanının bu yıl içerisinde duyurulacağını tahmin ediyoruz. Çünkü bu yönde çok fazla talep vatandaşlarımız tarafından dile getiriliyor.

Af ile ilgili ilinizde veya ilçenizde bulunan SGK İl Müdürlüklerinden de bilgi alabilirsiniz.

Siz de SGK prim borcu affı 2018 ile ilgili bildirimlerinizi ve görüşlerinizi mutlaka aşağıda paylaşın.

İlginizi Çekebilir: İsteğe bağlı sigortalılık prim oranı nedir?

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

7 Sorular ve Yorumlar
 1. Murat özcan diyor ki:

  2017 de 6 işyeri dosyaları nı yapılandırma. Ancak sadece 2 dosyayı peşin ödeyip kapattım. Diğer dört dosyanın yapılandırılması bozuldu. Bozulan tek bir dosyanın borcu 65000₺ iken bugün 96000₺ ye çıktı. O dönem ödeyemedim. Ama şimdi ödemek istiyorum. 96000₺ olarak değilde 65000₺ veya az bir farkla ödemek istiyorum. Yapılandırma tarihi geçse de bozulmadan az bir farkla ödeme imkanı gelse çok iyi olur. Teşekkürler

 2. Orhan diyor ki:

  lütfen af gelsin vatandaş mağdur durumda elimizde olmayan sebeplerden dolayı ödeyemedik

 3. gülsüm diyor ki:

  eşim 64 yaşında emekli olabilmesi için 46 000tl gerekiyor ve bankalar puanı olmadığı için vermiyor lütfen torba yasasına bizleride dahil etsinler bankalar ödemeyi yapsın maaşımızada otomatık tağlımatla kessin elimize vermeden yoksa oy yok yeter artık bizde kendimizi düşünmek zorundayız okadar çok mağdur varken bu konuya duyarsız kalmaları kendi kayıpları olur

 4. gülnur özdemir diyor ki:

  vergi kaydı bulunup bağkur kaydı olmayan esnaf için emekli olabilme şansı var mı…..

 5. nilgün türkay diyor ki:

  lütfen affedilsin prim borçlar

 6. Tuncer diyor ki:

  l990 ve 2000 yıları arası 3 katlı ev yapırdım ama sgk pirimlerini yaıramadım ama ev kacak degil belediyeden yapı ruhsatı alındı sgk pirim borcları af kapsamındamı ne kadar ödeme yaparım ev 128 m2 tşk.

 7. necip diyor ki:

  ben 1970 doğumluyum 1992 de girişim var 2400 gun primim yatmış 2009 dan beri işsizim bu boşlukları yatırip emekli olabilirmiyim.