SGK İlişkisizlik Belgesi İçin Gerekenler Nelerdir 2018?

0

SGK ilişkisizlik belgesi, teminat çözümü için gerekli olan bir belgedir. Özellikle bina inşaatı için yapı kullanma izin belgesi ve ihaleli işler için kullanılır. Şimdi dilerseniz, SGK ilişkisizlik belgesi ile ilgili konunun ayrıntılarına geçelim.

SGK ilişkisizlik belgesi başvurusu nasıl yapılır?

Öncelikle SGK ilişkisizlik belgesi başvurusu yapmak için SGK online sistemini kullanabilirsiniz. SGK, bu başvuruyu yapabilmeniz adına bir online platform hazırlamıştır. Bu online platform üzerinden başvurunuzu rahatlıkla yapabilirsiniz. Ancak, öncesinde sisteme giriş yapmanız gerekecektir.

Sisteme giriş için neler gerekiyor? Sisteme giriş için SGK’nın size verdiği e-bildirge kullanıcı adı ve şifresi ile işyeri şifresi gerekmektedir. Eğer bu bilgiler sizde yoksa e-devlet üzerinden gerekli şifre temini işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıysanız, gerekli kısımları doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Gerekli kısımlardan kastım ise şudur: Söz konusu bina inşaatı veya ihaleli iş ise bu işlerin bitim tarihi kısmıdır. Bitim tarihini girerken özellikle yetkili makamın size bildirmiş olduğu tarihi girmeniz gerekecektir. Farklı bir tarih girmeyiniz.

İşin bitim tarihini girdikten sonra artık sistemden barkodlu bir SGK ilişkisizlik belgesini çıktı olarak alabilirsiniz. Bu belgeyi ayrıca SGK’ya teslim etmenize gerek yoktur. Çünkü, SGK dosyanızı online olarak zaten inceleyecektir.

Bu kapsamda, SGK, başvuru dosyanızı inceler. Çeşitli verileri inceler. Peki ama nedir bu veriler?

SGK, ilişkisizlik belgesi başvurunuzu incelerken işin başlangıç ve bitiş tarihlerini göz önünde bulundurur. Ayrıca, 10 madde veya 14 madde şeklinde yazıyı hazırlar ve ihale makamına gönderir. Asgari işçilik incelemelerini tamamlar ve SGK prim borcunuzun olup olmadığını gözlemler. Eğer SGK prim borcunuz yoksa adınıza SGK ilişkisizlik belgesi düzenleyip size gönderir. Bu belgeyi elden doğrudan almak isterseniz, SGK’ya bu konuda bildirimde bulunmanız gerekmektedir.

 

 

SGK ilişiksizlik belgesi için gerekenler 2018 nelerdir?

SGK ilişkisizlik belgesini almak, çok da kolay değildir. Öncelikle, inşaat için gerekli olan asgari işçilik tutarını bildirmiş olmanız gerekmektedir. Ayrıca dosya ile ilgili bir problemin de olmaması şarttır. Eğer inşaat veya ihaleli iş dosyası ile ilgili bir sorun varsa bu durumda SGK’dan ilişkisizlik belgesi alamazsınız.

İhaleli işle ilgili olarak SGK, ihale makamı kimse ondan da bilgi talep eder. Bilgiyi 10 madde veya 14 maddelik bir yazı ile talep eder. Yetkili ihale makamı ise yazıyı hazırlar ve SGK’ya gönderir. Bu durumda, SGK dosyayı inceler. Peki ama hangi açılardan inceler?

  1. İşin başlama tarihi, bildirilen tarih ile tutarlı mı?
  2. İşin bitim tarihi, bildirilen tarih ile tutarlı mı?
  3. İlgili işte taşeron firma çalıştırıldı mı, çalıştırılmadı mı?
  4. İş malzemeli olarak mı yoksa malzemesiz olarak mı yapıldı?

Ayrıca, bir konuyu daha vurgulamak istiyorum. Bu konu ise hizmet ihaleleriyle ilgilidir. Buna göre hizmet ihalelerinde adam gün sayısı verilerine çok dikkat etmek gerekiyor. Bu verilerin, ihale makamının SGK’ya gönderdiği yazıda yer alan verileriyle uyumlu olması gerekiyor. Yani siz başvuru bilgilerini doldururken ihale makamının SGK’ya yazacağı muhtemel yazıyı da göz önünde bulundurmalısınız. Bir nevi, sizin başvurunuz ile ihale makamının SGK’ya gönderdiği yazı uyumlu olmalıdır. Aksi takdirde, teminatınızı geri alamazsınız. Çünkü SGK, size herhangi bir uyumsuzluk durumunda ilişkisizlik belgesi vermeyecektir.

Bir de asgari işçilik hesabının geçerli olduğu ihaleli işler konusu var. SGK’nın asgari işçilik hesabını nasıl yaptığından bahsetmek istiyorum. Buna göre, SGK asgari işçilik hesabı yaparken KDV hariç hak ediş bedelini ve asgari işçilik oranını baz alır. Bu hesabı yaptıktan sonra bildirilen prim esas kazancı yeterli ise SGK ilişkisizlik belgesi verir. Bu da SGK ilişkisizlik belgesi için gerekenlerden bir tanesidir.

Son olarak, prim borcunuzun olmamasına dikkat ediniz. SGK prim borcunuz var ise kapatınız. Bu durum, SGK ilişkisizlik belgesi için gerekli olan hususlar arasında yer almaktadır.

İlgili içerik: SGK meslek kodları 2018, Ücret tarifesi, Maaş Listesi, Güncelleme Cezası

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..