SGK Yeşil Kart 2018 Nedir? Yeşil Kart Kimlere Verilir 2018?

7

SGK yeşil kart 2018 nedir? Yeşil kart kimlere verilir 2018? Kimlere verilmez? Yeşil kart nelerden faydalanır? Yeşil kart hangi durumlarda iptal edilir? Yeşil kartlı olma şartları nelerdir? Evi olan yeşil kart alabilir mi? Kaç günde çıkar? Daha birçok sorunun cevabını yazımızda detaylı olarak bulabilirsiniz.

Şimdi dilerseniz, bu soruların cevaplarına geçelim.

SGK yeşil kart 2018 nedir? Nelerden faydalanılır?

SGK yeşil kart, aslında bir sigorta koludur. Bu sigorta kolunda yeşil kart sahipleri sağlıktan ücretsiz bir şekilde faydalanırlar. Yeşil kart sahipleri hastaneye giderek muayene olabilir ve ilaç alabilmektedir. Son dönemde isim ve yöntem değişikliğine gidildi yeşil kartta. Peki ne oldu?

01.01.2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bu uygulama SGK’ya geçmiştir. Daha önce Kaymakamlık tarafından bu işlemler yürütülüyordu. Yapılan değişiklikler ile birlikte yeşil kart uygulamasının adı 60c-1 olarak değiştirilmiştir.

SGK yeşil kart kimlere verilir 2018? Şartları nelerdir?

Yeşil kart uygulaması geliri, asgari ücretin 1/3’ünden az olan vatandaşlara verilmektedir. 2018 yılında AGİ hariç net asgari ücret 1.450 TL olarak belirlenmiştir. Bu ne demek oluyor? Eğer hane halkı aylık ortalama geliri 483 TL’nin altında olması halinde ilgili vatandaşa yeşil kart çıkabilmektedir. Bu durumda, tüm hane halkı ücretsiz bir biçimde sağlık hizmetlerinden yararlanacaktır.

SGK yeşil kart kimlere verilmez?

Yeşil kart aşağıdaki kişilere verilmez:

 • Hane halkı aylık ortalama geliri 483 TL’nin altında olan kişilere verilmez.
 • Herhangi bir kapsamda sigortalı olarak çalışanlara verilmez.
 • Bağ-Kur’lu olanlara verilmez.

Bu durumda olanlar, SGK yeşil kart başvurusu yapamazlar. Yapsalar da başvuruları hemen reddedilir.

Yeşil kart başvurusu nasıl yapılır? Yöntemi nedir?

Eğer yeşil kart başvurusu için gerekli şartları sağlıyorsanız, başvuru için atmanız gereken adımlar şu şekildedir:

 • Öncelikle gelir testi yaptırmalısınız. Gelir testi için ikamet ettiğiniz bölgedeki Kaymakamlık veya Valilik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfı şubesine gitmelisiniz. Burada gelir testi yaptıracağınıza dair başvuru yapmalısınız.
 • Gelir testi yapıldıktan sonra başvurunuz 1 hafta içerisinde tamamlanacaktır.
 • Gelir testi sonucunuz ile birlikte iliniz veya ilçenizde Sosyal Güvenlik İl/ilçe Müdürlüğü’ne gidere yeşil kart başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.
 • Başvurunuz onaylanırsa, yeşil kart tesciliniz yapılacaktır.

Yeşil kart başvuru sorgulama nasıl yapılır?

Başvuru işlemleri sonrası yeşil kart sahibi olup olmadığınızı internetten sorgulayabilirsiniz. Bunun için e-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer yoksa size en yakın PTT şubesinden e-Devlet şifrenizi temin edebilirsiniz.

Eğer sorgulama sonucu G0 yazıyorsa prim ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanabileceğinizi göstermektedir. Eğer G0g yazıyorsa ancak ayda 53 TL karşılığında sağlık hizmetlerinden faydalanabileceğiniz anlaşılmalıdır.

Yeşil kart maaşı var mıdır?

Yeşil kart maaşı diye bir uygulama yoktur. Her yeşil kartlıya ne yazık ki maaş bağlanmamaktadır. Ancak, 65 yaş üzeri iseniz ve gelir durumunuz yetersiz ise 65 yaş muhtaçlık aylığı bağlanabilmektedir. Şunu da ifade edelim: Muhtaçlık veya 2022 engelli maaşı alanlar otomatikman yeşil kartlı sayılmaktadır.

Evi olan yeşil kart alabilir mi?

Hayır. Maddi durumu iyi olmayanlara verilen yeşil kart, evi veya arabası olana verilmez.

Kaç günde çıkar?

Yeşil kart başvurusu ortalama 1 ay içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Bu da 1 ay içerisinde yeşil kart çıkabileceği anlamına gelmektedir.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

7 Sorular ve Yorumlar
 1. TÜLAY diyor ki:

  GSS İÇİN GELİR TESTİ YAPTIRDIM. G1 SEVİYESİNDE 1600TL ÖDEME YAPTIM. AF ÇIKINCA PARAMI GERİ ALAMADIM. NEDENİNİ ÖĞRENEBİLİR MİYİM?

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Aftan önce ödenen tutarlar ne yazık ki geri alınamıyor.

 2. Zulfiye diyor ki:

  38 yasindayim issizim bosandim yesil kart alabilirmiyim

 3. Zulfiye diyor ki:

  38 yasindayim issizim bosandim yesi karttan yararlanabilirmiyim sosyal guvencem yok

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Yararlanabilirsiniz.

 4. Ali diyor ki:

  Merhaba.
  Bekar ve İşsizim,babam ve annemle beraber yaşıyorum,babam emekli annen ev hanımı.
  Ben zaten 2013 te yeşil kartlıydım,2013 ten 2018 e kadar sigortalı çalıştım ve şuan işsizim.
  Benim sormak istediğim,babamın aracı benim üzerime kayıtlı.bu gelir testinde sorun olurmu.?

 5. Ali diyor ki:

  2013 yılında yeşil kartlıydım,2013 2018 arası sigortalı çalıştım,şuan işsizim.annem babam ve bekar olarak ben beraber yaşıyoruz.babamın emekli maaşı dışında gelirimiz yok,yeşil karttan yararlanabilirmiyim.?
  Ve birde babam yaşlı olduğu için babamın aracı benim üzerime,bu sorun teşkil edermi.yani bu yeşil kart almama mani bir durummu.teşekkür