65 Yaş Aylığı Ne Kadar 2018 Oldu? Son Dakika: 1.500 TL

0

65 yaş aylığı, 65 yaşını doldurmuş vatandaşlarımıza şartları sağlamaları halinde verilen bir yardım türüdür. Konuyla ilgili merak edilen birçok husus var. Merak edilen bu hususları sıralayacak olursak;

 • 65 yaş aylığı nedir?
 • Alma şartları nelerdir? Kimler alabilir?
 • Ne kadar 2018?
 • Sorgulama 2018 nasıl yapılır?
 • Hangi aylarda alınır?

Yukarıda yer alan tüm bu soruların cevabını elbette yazımızda sizlerle paylaşacağız. Hatta ve hatta, 65 yaş maaşı ile ilgili ekstra bilgileri de sizlere sunmuş olacağız.

Şimdi dilerseniz, konumuza geçelim.

65 yaş aylığı nedir?

Ülkemizin sosyal bir devlet olduğunu, bu kapsamda yaşlılara, bakıma muhtaç olanlara, kadınlara, çocuklara yönelik çeşitli politikalar geliştirdiğini ifade etmeliyiz. İşte 65 yaş aylığı da bu politikalar sonucu vatandaşlarımıza verilen bir yardımdır. Ancak, bu yardım, her yaşlı olana verilmez. Bazı şartları vardır. Bu şartların sağlanması ve başvuru yapılması halinde 65 yaş aylığı almaya hak kazanılmaktadır.

65 yaş aylığı alma şartları nelerdir? Kimler alabilir?

65 yaş aylığının belli şartları olduğundan yukarıda bahsetmiştim. Bu şartları sağlayanlar 65 yaş maaşı alabilmektedir.

Nedir bu şartlar?

 • Öncelikle 65 yaş yaşının doldurulmuş olması gerekmektedir.
 • İlgili kişinin SGK ile herhangi bir ilişkisinin ya da ilgisinin olmaması gerekmektedir. SGK’dan herhangi bir geliri olmaması gerekir. Daha önceden ilişkisinin olması bu maaşı almaya engel değildir.
 • İlgili kişinin eşinin gelirinin 392 TL’nin altında olması gerekmektedir. Eşin olmaması durumunda bu gelire doğal olarak bakılmamaktadır.
 • İlgili kişinin nafaka alıyor olmaması gerekmektedir.

65 yaş aylığı ne kadar 2018?

2018 yılı 65 yaş aylığı son yapılan açıklamalar ile 1.500 TL olmuştur. Tüm yaşlılarımıza hayırlı olsun. Bu da şu demek oluyor: Yaşlılık aylığı aylık olarak 500 TL, 3 aylık olarak 1.500 TL olmuştur. Yapılan bu zam ile birlikte 65 yaş aylığı için %100 zam yapılmıştır.

65 yaş maaşı hangi aylarda alınır 2018?

65 yaş maaşı, 3 ayda bir alınmaktadır. Yılda 4 kez alınır.

Peki ama hangi aylarda alınır bu aylık?

Her yılın Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında 65 yaş maaşı verilmektedir.

Bu aylığın ilk ödemesi, Ziraat Bankası aracılığıyla verilmektedir. Diğer ödemeler ise PTT aracılığıyla verilmektedir.

65 yaş aylığı sorgulama 2018 nasıl yapılır?

65 yaş maaşı sorgulama işlemini e-Devlet üzerinden yapabileceğiniz gibi PTT şubelerine giderek de gerekli sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

65 yaş aylığı başvurusu nasıl yapılır?

Bu maaş başvurusu için ilgili kişilerin illerde valilik, ilçelerde ise kaymakamlıklarda bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı şubelerine gitmeleri gerekmektedir. Vakıf da ilgili kişilere bir form verilecektir. Bu formu, orada doldurduktan sonra form ile birlikte aşağıdaki belgeleri ibraz etmeleri gerekmektedir.

Peki ama nedir bu belgeler?

 • İkametgah belgesi
 • Nüfus örneği
 • 3 adet vesikalık fotoğraf

Yukarıdaki bu belgeleri temin ettikten sonra ilgili birime gitmenizi öneriyorum. Başvuru dosyanız değerlendirildikten sonra 65 yaş aylığı bağlanıp bağlanmayacağını öğrenebilirsiniz.

Önemli uyarı: 65 yaş maaşı ile yaşlılık aylığı aynı tür yardım değildir. 65 yaş maaşı, Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı tarafından verilirken, yaşlılık aylığı SGK tarafından verilmektedir.

Konuyla ilgili soru ve görüşmelerinizi bize mutlaka iletin. Ayrıca, SGK yeşil kart 2018 kimlere verilirasgari ücret 2018 tablosu, kıdem tazminatı alma şartları isimli yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..