SGK İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2018? Nasıl Hesaplanır? Kaç Ay Alınır?

11

SGK işsizlik maaşı 2018 ile ilgili bu yazımızda, tüm bilinmeyenleri kaleme alıyorum. Yazımızda SGK işsizlik maaşı ne kadar, SGK işsizlik maaşı alma şartları nelerdir, işsizlik maaşı kaç ay alınır, işsizlik maaşı hesaplama nasıl yapılır ve daha birçok sorunun cevabını bulabileceksiniz.

Biliyorsunuz, SGK işsizlik maaşı konusu oldukça önemli, çünkü işini kaybeden vatandaşlarımız, bu maaş sayesinde en azından belli bir süre hayatlarını idame ettiriyorlar. Oldukça kıymetli bir maaş türü diyebiliriz.

Bazılarımız SGK işsizlik maaşını bilirken, bazılarımız hiç duymamış oluyorlar. Farklı farklı kaynaklarda yazılan binlerce dokümanın yerine bu yazımız sayesinde tüm bilinmeyenleri tek bir sayfada inceleme ve yararlanma şansı yakalayacaksınız.

Ayrıca, durumunuza özel, kafanıza takılan soruları da bize yönlendirebilirsiniz. SGK işsizlik maaşı oldukça kapsamlı bir konu olduğundan yazımız biraz uzun olacaktır. Ancak, tüm yönlendirmeleri de size bu sayede yapmış olacağız.

SGK işsizlik maaşının size uygun olup olmadığını, bu maaşa hak kazanıp kazanamayacağınızı, kazanırsanız ne kadar sürede faydalanacağınızı, nasıl sorgulanacağını, nasıl hesaplanacağını bu sayede öğrenmiş olacağınız için kendinize biraz vakit ayırın ve tüm kafanızdaki soru işaretlerini giderin, derim.

Kısaca özetlemem gerekirse, biliyorsunuz, yaklaşık 6.000.000 asgari ücretle çalışan vatandaşlarımızın aylık ücretleri 2018 yılında artmıştır. 1.603 TL olmuştur. Bu durumda, işsizlik maaşı da asgari ücrete bağlı olduğundan işsizlik maaşı da 2018 yılında artmıştır.

Damga vergisi, işsizlik maaşından düşüldüğünde, en düşük SGK işsizlik maaşı 2018 yılında 805,44 TL, en yüksek SGK işsizlik maaşı ise 1.610,88 TL olmuştur. Bu maaşın miktarı, kişilerin özel durumuna göre değiştiğinden alacağınız işsizlik maaşı, farklı bir tutar da olabilir. Bu konuya yazımızın detaylarında bahsedeceğim. SGK işsizlik maaşı hesaplama başlığında kendi durumunuza göre ne kadar işsizlik maaşı alacağınızı tespit edebileceksiniz. Ama yine de burada da kısaca formülü vermek istiyorum.

İşsizlik maaşınız, son dört ayınızdaki ortalam brüt kazancınızın % 40’ıdır. Ancak her ne durumda olursanız olun, işsizlik maaşının üst limiti de vardır. Bu üst limit, herkes için geçerli olup şu şekildedir: Asgari ücretin brüt tutarının % 80’i. Asgari ücret brüt tutarı, işsizlik maaşının üst limitini belirleyen bir kriterdir.

Çok Önemli Uyarı: İşsizlik maaşı başvurusunun bir süresi vardır. Bu süreyi kaçırmayınız. İşsiz kalmanızdan itibaren 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurunuzu yapınız. Ya da elektronik ortam üzerinden www.iskur.gov.tr adresine veya e-devlet üzerinden başvurunuzu yapınız.

SGK İşsizlik Maaşı 2018 Nedir, Ne Değildir?

SGK işsizlik maaşı, 2017 yılında olduğu gibi 2018 yılında da ülkemizdeki sigortalı olarak çalışan vatandaşlarımızın işsiz kalmaları durumunda yararlanabilecekleri bir güvencedir. Temel mantık, işsiz kalma durumunda, yeni iş arama sürecinde bir nebze de olsa geçimlerini sağlayacak bir geliri onlara verebilmektir.

SGK işsizlik maaşı, asla bir gelir kapısı değildir. Geçicidir. Sürekli verilmez. Belli süreliğine verilir. Vatandaşlarımız, bu gelire güvenerek hareket etmemelidir. İşsiz kalınması durumunda yeni işe girme sürecinde destek olur işsizlik maaşı. Bu durum da belli bir süre için geçerlidir.

Yazımızda bu sürelerden, faydalanabilecek gelirin tutarından detaylı olarak zaten bahsedeceğim. Bu nedenle, burada işsizlik maaşının mantığını ve ne olduğunu anlatmak ile yetiniyorum.

SGK işsizlik maaşı

Çok kısa bir şekilde özet geçmek gerekirse, SGK işsizlik maaşı, son 4 aylık brüt maaşa göre hesaplanır. Kendi mesleğinize uygun iş bulana kadar geçinmenizi sağlar. 6,8 ve 10 aylık süreler için verilir. Bazıları 6 ay alabilirken, bazılarımı 10 ay boyunca işsizlik maaşlarını SGK’dan alabilmektedir. İş bulma süreci, kendi imkanlarınız dahilinde olabileceği gibi İŞKUR tarafından da bulunabilir.

İşsizlik maaşının kaynağı işsizlik sigortası fonudur. Çalıştığınız dönemde işsizlik sigortası fonuna sizin adınıza yatırılan paradan karşılanır. Kaynağı budur.

Ayrıca, her işinden olan da bu maaşı almaya hak kazanamıyor. İşten çıkarılmış olmanız gerekiyor. İşten çıkarılmanızda da kusurunuzun olmaması gerekir. Kendi isteğiniz ile işten ayrılmış iseniz ne yazık ki SGK’dan işsizlik maaşı alamazsınız. Bu şart, bu maaş için şartların en önemli ve en çok karıştırılan kısmıdır.

Bu nedenle, özellikle vurgulamak isterim ki, kendi isteğiniz ile işten ayrıldıysanız, bu maaştan faydalanamazsınız.

Bazen hiç çalışmadım, işsizlik maaşından faydalanabilir miyim gibi sorular geliyor. Şimdiden cevaplayalım.

Hayır, faydalanamazsınız. Çünkü, yukarıda da bahsettiğim gibi bu maaş işsizlik sigortası fonundan karşılanır ve siz çalışmadığınız için sizin adınıza işsizlik sigortası primi yatırılmamıştır. Bu sebeple, bu konuya da açıklık getirmiş olalım.

Kimler SGK İşsizlik Maaşı Alabilir?

Bu konu, çok güzel bir şekilde İŞKUR’un ilgili sayfasında anlatılmış durumdadır. Buna göre;

 • 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi ile ikinci fıkrası kapsamında olanlardan bir hizmet akdine dayalı olarak çalışan sigortalılar,
 • 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun geçici 20 nci maddesinde açıklanan sandıklara tabi sigortalılar,
 • İstekleri halinde; 4857 sayılı Kanuna göre kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan sigortalılar, Ticari taksi, dolmuş ve benzeri nitelikteki şehir içi toplu taşıma aracı işyerleri ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenecek alanlarda kısmi süreli iş sözleşmesiyle bir veya birden fazla kişi tarafından çalıştırılan ve çalıştıkları kişi yanında ay içerisinde çalışma gün sayısı 10 günden az olan kişiler,

aşağıda belirteceğimiz şartları da sağlamaları halinde işsizlik maaşı alabilmektedir.

SGK İşsizlik Maaşı 2018 Nasıl Alınır? Alma Şartları Nelerdir?

İşsizlik maaşından faydalanabilmeniz için aşağıdaki tüm şartları sağlamanız gerekmektedir. Aksi halde, işsizlik maaşından faydalanamazsınız.

Eğer tüm şartları sağlıyorsanız işsizlik maaşından faydalanabilirsiniz. İşte o 4 temel şartı burada sıralayalım.

SGK İşsizlik Maaşı Alma Şartları 2018

 1. Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak. Kendi rızanız veya kusurunuz ile işsiz kaldıysanız faydalanamazsınız.
 2. Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak. Kopuk kopuk çalışılmış ise SGK işsizlik maaşından yararlanamazsınız. 120 gün prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak gerekir.
 3. Son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak. Burada sürekli çalışma şartı yoktur.
 4. Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak.

Son 120 gün içinde sürekli çalışmış olmanın bazı istisnaları da vardır. Aşağıdaki durumların gerçekleşmesi ve SGK priminizin bu nedenler ile ödenmemesi durumunda süreklilik durumu ihlal edilmemiş sayılır. İşte kesinti sayılman o haller:

İş sözleşmesi devam etmekle birlikte;

 • Hastalık
 • Ücretsiz izin
 • Disiplin cezası
 • Gözaltına alınma
 • Hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali
 • Kısmi istihdam
 • Grev
 • Lokavt
 • Genel hayatı etkileyen olaylar
 • Ekonomik kriz
 • Doğal afet

SGK İşsizlik Maaşına 30 Gün İçinde Başvuru Yapamadım, Ne Olur?

Eğer mücbir sebepler nedeniyle başvuru yapamadıysanız, sıkıntı yok. Ancak, herhangi bir mücbir sebebe dayanmaksızın başvuru süresini kaçırdıysanız, başvuruda gecikilen süre ne yazık ki toplam hak sahipliği süresinden indirilmektedir.

Örneğin, işten ayrıldıktan sonra 30 gün geçti ve 2 ay daha başvurmadınız. Bu durumda, 10 ay işsizlik maaşı alacak iseniz 8 ay SGK işsizlik maaşı alabileceksiniz.

Bu nedenle, bu süre oldukça önemlidir.

SGK İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır 2018?

SGK işsizlik maaşı alma şartları gayet açık. Bu şartları sağlamanız halinde İŞKUR birimine şahsen veya elektronik ortamda başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra şartları sağlamanız durumunda işsizlik maaşı almaya hak kazanırsınız.

İşsizlik maaşınızı nüfus cüzdanı ile her hangi bir PTT şubesine başvurarak alabilirsiniz.

Biraz da başvuru yönteminden ve bilgisinden bahsetmek istiyorum.

SGK İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır 2018?

Öncelik işsiz kalmanızdan itibaren 30 gün içerisinde bu başvuruyu yapmalısınız. Bu durumu tekrar hatırlatmak istiyorum.

Şimdi ise sırasıyla ne yapmanızdan gerekiyor, bunları anlatalım.

 1. Öncelikle İŞKUR üzerinden bir kullanıcı hesabı açıyorsunuz. Aksi takdirde aşağıdaki uyarı ile karşılaşırsınız. İŞKUR üzerinden kullanıcı hesabını buradan açabilirsiniz. Oldukça kolaydır. Sadece talep edilen bilgileri gireceksiniz.
SGK işsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır

2. İŞKUR kullanıcı hesabı oluşturduysanız, artık e-devlet üzerinden başvuru sistemine giriş yapabilirsiniz. Giriş için tıklayınız. Eğer kullanıcı adı ve şifreniz yok ise size en yakın PTT şubesine giderek e-Devlet şifresi almanız gerekecektir. Aksi takdirde, elektronik ortamda başvuru yapamazsınız.

SGK İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2018?

Yukarıda da ifade ettiğim gibi işsizlik maaşı her yıl değişmektedir. Bunun da nedeni, her yıl asgari ücretin zamlanmasıdır. Haliyle bu durum, işsizlik maaşının da artmasına neden olmaktadır.

2018 yılında işsizlik maaşı, en yüksek ve en düşük olmak üzere şu şekildedir:

 • En yüksek işsizlik maaşı: 1.610,88 TL
 • En düşük işsizlik maaşı: 805,44 TL

Geçen yıla göre işsizlik maaşı da artış göstermiştir.

Peki ama ben ne kadar işsizlik maaşı alabilirim, diyorsanız, hesaplama başlığında anlatmak üzere bu konuya değinelim.

SGK işsizlik maaşı ne kadar

SGK İşsizlik Maaşı Hesaplama 2018 Nasıl Yapılır?

SGK işsizlik maaşı hesaplanırken tek bir bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu maaşı almaya hak kazananların şu bilgiyi son çalıştıkları işletmenin muhasebecisinden ya da insan kaynakları biriminden öğrenmeleri gerekmektedir.

Peki ama nedir bu bilgi?

Öğrenmeniz gereken bilgi: Son 4 ayınızın brüt maaş tutarı.

Örneğin, Mayıs ayında işten çıkarıldınız. Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarına ait brüt maaş tutarınızı öğrenmelisiniz.

Bu tutarları öğrendikten sonra hepsini topluyor ve 4’e bölerek ortalama brüt maaş tutarınızı hesaplıyorsunuz.

Çıkan tutarın % 40’ı sizin SGK işsizlik maaşınızdır.

Ancak bir önemli hatırlatma daha yapmak istiyorum. SGK işsizlik maaşında üst limit vardır. Her çıkan tutar, sizin işsizlik maaşınız olmayabiliyor.

Üst limit: Brüt asgari ücretin % 80’idir. Bu da 2018 yılında 1.610, 88 TL’dir. Damga vergisi düşülmüş tutardır bu.

Yani, 1.610,88 TL’den fazla SGK işsizlik maaşı alamazsınız. Çıkan tutar her ne olursa olsun.

Peki ama bu işsizlik maaşı kaç ay boyunca alınır? Bu konuya da bir diğer başlıkta değinmek istiyorum.

SGK İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır?

İşsizlik maaşı sigortalı çalışma sürenize göre değişmektedir. Sigortalı çalışma sürenize göre kaç ay işsizlik maaşı alacağınızı aşağıdaki maddeleri inceleyerek tespit edebilirsiniz.

Sözleşme feshinde önceki son 3 yıl içinde;

 • 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
 • 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
 • 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün

SGK işsizlik maaşı ödenmektedir. Yani, son 3 yıl içinde sizin adına ödenen SGK prim gün sayısı, işsizlik maaşınızı ne kadar alacağınızı belirlemektedir.

Ne kadar süre prim yatırıldığını öğrenmek için yine son çalıştığınız yerdeki işletmenin muhasebe birimini danışabilirsiniz. Ya da e-Devlet uygulaması üzerinden buradan SGK prim sorgulaması yapabilirsiniz.

SGK işsizlik maaşı kaç ay alınır

SGK İşsizlik Maaşı Sorgulama 2018 Nasıl Yapılır?

Önceden işsizlik maaşının yatıp yatmadığı e-Devlet üzerinden sorgulanabiliyordu. 5 Aralık 2017 tarihinde yapılan yenilik ile artık böyle bir sorgulama işlemine gerek kalmamıştır. Çünkü işsizlik maaşı ödemeleri artık her ayın 5’inde yatırılacaktır.

SGK işsizlik maaşı ne zaman yatar

SGK İşsizlik Maaşı ile İlgili Son Değişiklikler Nelerdir?

Belki haberiniz yoktur, belki vardır. 5 Aralık 2017 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan bir düzenleme oldu. Bu düzenlemeye göre SGK işsizlik maaşıyla ilgili oldukça olumlu gelişmeler getirildi. Peki ama nedir bu değişiklikler?

Öncelikle, çok önemli iki değişiklik olduğunu ifade etmek isterim.

Bunlardan birincisi, başvuru sonuçlarıyla ilgilidir. Artık, SGK işsizlik maaşı başvurusunda bulunduğunuzda başvuru yaptığınız aydan sonra gelen ayın sonuna kadar başvurunuz sonuçlandırılmak zorundadır. Bekletme artık yok. Örneğin, 15 Mart’da başvurdunuz. En geç 30 Nisan’a kadar başvurunuz sonuçlandırılmak zorundadır.

Bunlardan ikincisi ise yukarıda da bahsetmiş olduğum gibi işsizlik maaşının ne zaman ödeneceği ile ilgilidir. Artık, SGK işsizlik maaşınız ayın 5’inde ödenecektir. Böylece bu belirsizlik de ortadan kalkmış oldu. Doğal olarak da SGK işsizlik maaşı sorgulama derdi de böylece ortadan kalkmış bulunmaktadır.

İşsizlik Maaşı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

İssizlik maaşı alırken aşağıdaki durumlardan birisi söz konusu olursa durum en yakın İŞKUR birimine 15 gün içinde bildirmelidir.

 • ikamet adresinin değişmesi,
 • herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı alınması,
 • yetkili sağlık kuruluşunca istirahatli kılınması,
 • silahaltına alınılması,
 • yurtdışına çıkılması,
 • bir işte çalışmaya başlanması
 • mahkeme kararıyla işe iade edilmesi

Önemli Uyarı: Sigortalı işsiz kendi kusuru ve bilgilerdeki eksiklik veya yanlışlık nedeniyle yapılan fazla ödemeleri yasal faizi ile birlikte ödemek zorundadır.

İşten atıldım, sadece işsizlik maaşı mı alabilirim?

Hayır. Bu kapsamda ayrıca şu hizmetleri de ücretsiz bir şekilde alabileceksiniz:

 • Genel sağlık sigortası primleri ödenmesi
 • Yeni bir iş bulma
 • Meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimi

SGK İşsizlik Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

 • İŞKUR tarafından teklif edilen mesleklerine uygun ve son çalıştıkları işin ücret ve çalışma koşullarına yakın ve ikamet edilen yerin belediye mücavir alanı sınırları içinde bir işi haklı bir nedene dayanmaksızın reddedenlerin ödenekleri tekrar başlatılmamak üzere kesilmektedir.
 • Çalışma hayatını inceleme ve denetleme yetkisine haiz müfettişlerce veya kamu idarelerinin denetim elemanları tarafından yapılan denetimlerde Kurumumuzdan işsizlik ödeneği aldığı dönemde kayıt dışı olarak çalıştığı tespit edilenlerin işsizlik ödenekleri tekrar başlatılmamak üzere kesilmektedir.
 • İşsizlik ödeneği aldığı süre içinde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almaya başlayanların ödenekleri “Emeklilik” gerekçesiyle yaşlılık aylığını almaya başladığı tarih itibarıyla kesilir.
 • İŞKUR tarafından önerilen meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimini haklı bir neden göstermeden reddeden veya kabul etmesine karşın devam etmeyen ve haklı bir nedene dayanmaksızın Kurum tarafından yapılan çağrıları zamanında cevaplamayan, istenilen bilgi ve belgeleri öngörülen süre içinde vermeyenlerin işsizlik ödenekleri kesilmektedir. Ancak, bu hallerin sona ermesi durumunda, ödemelere yeniden başlanmaktadır. Ödemenin süresi başlangıçta belirlenmiş olan toplam hak sahipliği süresinin sona erdiği tarihi geçememektedir.

4500 gün emeklilik şartları ve çalışma belgesi nereden alınır? isimli yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

11 Sorular ve Yorumlar
 1. Tuncay diyor ki:

  Çalıştığım işten bel fıtığından dolayı işimi anlaşmalı olarak fest ettim. Tazminatımıda aldım. Şimdi ben işsizlikten yararlanabilirmiyim….

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Anlaşması fesih olduğu için alamazsınız.

 2. Ekrem İhvan diyor ki:

  İşsizlik sigortasından işsizlik maaşı alanlar SGK’nın sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam eder mi?

 3. mehmet sevic diyor ki:

  ben 10 ay ıssızlık maaşı beklerken bana ıskur 8 ay maas verdı bunun sebebını sorabılırmıyım neden 2 ayımı kestıler

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Geç başvuru yapmışsınızdır.

 4. Erdogan diyor ki:

  Bir arkadaş işverenle anlaştı tazminatını aldı aynı yerde sigortasız çalışmaya başladı ve işsizlik maaşına mūracat etti şimdi hem sigortasız çalışıyor hemde işsizlik maaşı alıyor vatandaş olarak ne yapmalıyım

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Sizin karar vereceğiniz bir konu Erdoğan Bey. İspat önemli.

 5. eyyup polat diyor ki:

  08.02.2018 tarihinde başladığım günden beri iş yerim maaşımı düzenli ödemiyordu bende bunu dile getirdim iş sahibine ağustos ayının maaşını almamıştım bu tarihte 25.09.2018 tarihinde bir gün sonra ekim ayının 12 sinde ayrılırsın dedi maaşımı da 28 eylül ‘e attı ne gibi haklarım var 2000 tl maaş +228,32 tl agi + 250 tl yemek parası alıyordum yol parası vermiyordu ssk mı asgariden yatırmış ödemezse nasıl bir yol izlemeliyim

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   İşten çıkarıyorsa, 30 gün içinde işsizlik maaşı için başvuru yapabilirsiniz.

 6. barış aksu diyor ki:

  Merhaba, 2 sene çalıştığım işyerinden çıkartıldım. İşsizlik maaşına başvurdum. Maaşım bağlanmadan yeni işe başladım. Sigortam yapıldı fakat 10 gün çalıştıktan sonra işyerinde problemler çıktı. İşten ayrılırsam işsizlik maaşına tekrar başvurabilir miyim?

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   İşten çıkarılırsanız mümkün. Ancak çıkarılmadan önceki 120 günde priminizin ödenmiş olması ve sürekli çalışmış olmanız şart.