SGK Sorgulama e-Devlet Nasıl Yapılır? İletişim, Tel, TC No ile Sorgulama

0

SGK sorgulama e-devlet nasıl yapılır? İletişim, Tel, TC no ile SGK sorgulaması nasıl yapılabilir mi? E-devlet şifresi gerekli midir?

SGK Sorgulaması İletişim, Tel, TC no ile Yapılabilir mi?

2014 yılından itibaren SGK sorgulama artık sadece e-devlet şifresi ile yapılabilmektedir. Bu nedenle, iletişim kanalları aracılığıyla, telefon numarası ile veya sadece TC no ile SGK sorgulaması yapamazsınız. Bu nedenle, e-devlet şifreniz ile aşağıda paylaşacağımız bağlantı ile SGK sorgulaması yapabileceksiniz.

SGK Sorgulama e-Devlet Şifresi ile Nasıl Yapılır?

SGK sorgulaması ile aşağıdaki konular hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.

  • Sigortanızın her ay yatırılıp yatırılmadığını kontrol edebileceksiniz.
  • Toplam sigorta primlerinizi inceleme şansı yakalayacaksınız.
  • Resmi olarak işe giriş ve çıkış tarihlerini inceleyebilirsiniz.
  • Primlerinizin hangi tutarlar üzerinden ödendiğini görebileceksiniz.
  • Emeklilik hesaplarınızı daha doğru veriler üzerinden yapabilecek bilgiye ulaşabileceksiniz.

Şimdi dilerseniz sırasıyla SGK sorgulaması nasıl yapılır, adım adım bu konuya değinelim.

Adımlara başlamadan önce mutlaka ama mutlaka e-devlet şifrenizi yanınızda bulundurunuz. Eğer e-devlet şifreniz yok ise en yakın PTT şubesine giderek e-devlet şifresi temin ediniz.

1.Adım

Öncelikle buraya tıkladıktan sonra aşağıdaki ekranla karşılaşacaksınız. Bu ekran doğrudan 4A sorgulama sayfasıdır. Bu sayfa sayesinde e-devlet içerisinde arama yapmadan doğrudan SGK sorgu işlemi yapabilecek ve zaman kaybı yaşamayacaksınız.

SGK Sorgulama Nasıl Yapılır
SGK Sorgulama Nasıl Yapılır

2.Adım

Ekran açıldıktan sonra ”Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklamalısınız. Bu butona tıkladıktan sonra aşağıdaki görüntü ile karşılaşacaksınız. Sistem sizden TC no ve e-devlet şifresi isteyecektir. Gerekli bilgileri ilgili kısımlara yazdıktan sonra ”Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız. Bu butona tıkladıktan sonra 3. adımda görselini paylaşacağımız ekran ile karşılaşacaksınız.

SGK sorgulama e-devlet

3.Adım

Sisteme kullanıcı adı ve e-devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi doğrudan SGK sorgulama sonuç ekranı çıkacaktır. Bu ekranda tescil bilgileri, toplam prim gün sayınızı, kimlik bilgilerinizi, işe başlama tarihinizi görüp inceleyebilirsiniz. İsterseniz bu ekranda yazılı bilgileri yazdırabilir, isterseniz ekran üzerinden de inceleme yapabilirsiniz.

SGK Sorgulama Ekranı
SGK Sorgulama Ekranı

Sorgulama işlemi ile ilgili karşılaştığınız sorunları bize sorabilir, hemen yanıt alabilirsiniz.

Bu yazımız haricinde, yaş haddinden emeklilik isimli yazımızı da okuyabilirsiniz. Ayrıca, 4500 gün emeklilik şartları isimli yazımız da ilginizi çekebilir.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..