SGK Meslek Kodları 2018, Ücret Tarifesi, Maaş Listesi, Güncelleme Cezası

4

SGK meslek kodları 2018 ve bu meslek kodlarına göre ücret tarifesi konusu özelinde kaleme aldığımız bu yazımızda, tüm bilinmeyenleri açıklığa kavuşturuyoruz. Şimdi dilerseniz, konumuzun detaylarına ve açıklamalara geçelim.

SGK meslek kodları nedir?

SGK meslek kodları, istihdam edilen sigortalı işçinin hangi mesleği icra ettiğini gösteren bir kodtur. İstihdam edilen kişinin mesleği neyse bu mesleğe göre bir SGK meslek kodu verilir. Bu kod listesi, her yıl SGK tarafından yayınlanır. Özellikle, 2018 yılında getirilen yeni düzenlemeler ile SGK meslek kodları ile ilgili önemli gelişmeler yaşanması bekleniyor. İlk olarak, SGK meslek kodları uygulamasına 2012 yılı Kasım ayında geçilmiştir.

SGK meslek kodları, özel sektör işyerleri için geçerlidir. 5510 sayılı Kanunun 4. maddesi 1. fıkrası (a) bendi kapsamında çalışan sigortalılar için uygulanmaktadır.

SGK meslek kodları 2018 listesi nedir?

Ülkemizdeki bütün mesleklere bir kod tanımlanmıştır. Bu kod listesine, SGK meslek kodları listesi denilmektedir.

SGK meslek kodları 2018 listesi için tıklayınız.

İşverenlerin uygun meslek için uygun kodu girmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, cezai işlem ve yaptırımlar uygulanacaktır. 2018 yılında bu cezalar, artık geçerlilik kazanmıştır.

Örneğin, yoğun bakım hemşiresi istihdam edilecekse sistemden bu çalışan için 2221.26 kodu seçilmelidir. Aksi durumda, cezai yaptırım uygulanacaktır.

SGK meslek kodu, 2018 yılında nasıl seçilir?

İşverenler, SGK meslek kodlarını, meslek kodu bilgisi ekranından ekleyebilirler. 2017 yılında aylık prim ve hizmet belgesi sigortalı bilgileri giriş ekranında bulunan veri giriş alanının en sağ kısmında yer alan Meslek Kodu alanı ile girişler yapılıyordu.

2018 yılında ise SGK meslek kodu girişi işlemi, muhtasar ve prim hizmet beyannamesi ekranından yapılabilmektedir.

Konuyu, muhasebecinize danışabilirsiniz.

SGK meslek kodları ücret tarifesi 2018 nedir?

Hepimiz biliyoruz ki, ülkemizde asgari ücret; herkesi, her meslek grubunu ve sektörü kapsayacak şekilde ilan edilmektedir. Bunun çok büyük sıkıntıları ve sonuçları olabilmektedir. Çünkü, bu uygulama ile her meslekten çalışanın ücretini asgari ücret üzerinden gösterip düşük SGK prim ödemeleri işverenlerce yapılabilmektedir. Bu nedenle, çalışanların hakkı yenilmektedir.

İşte, SGK meslek kodları uygulaması ile artık bu dönem sona eriyor. Çünkü, ilerleyen dönemde artık asgari ücret, meslek gruplarına ve sektöre göre ayrı ayrı belirlenecektir. SGK meslek kodları, bu uygulamanın hayata geçirilmesi amacıyla ortaya çıkmıştır. Bu uygulama sayesinde, işletmelerin gerçek anlamda çalışanlarına ne kadar ücret ödediği de gün yüzüne çıkacaktır.

Henüz, ülkemizde SGK meslek kodları ücret tarifesi 2018 uygulaması bulunmamaktadır. Sadece bu yönde çalışmalar yürütüldüğünü biliyoruz. Ancak, bu ücret tarifesi çıkmadı diye işverenlerin de bariz hata yapmaması gerekiyor. Çünkü, artık istihdam edilen kişinin hangi mesleği icra ettiği bu kodlardan anlaşılmaktadır.

SGK meslek kodunu yanlış, gerçeğe aykırı girerim diyorsanız, karşınıza cezai yaptırımlar da çıkabilmektedir. Bu cezaları, birazdan açıklayacağım.

SGK meslek kodları maaş listesi 2018 var mı?

SGK meslek kodları için herhangi bir maaş listesi de bulunmamaktadır. SGK meslek kodu uygulaması, oldukça büyük bir gelişmeydi. Bu konuda, yasal mevzuat anlamında meslek kodlarına göre maaş listesi ve ücret tarifesi belirlenmesi ve buna yönelik altyapı çalışmalarının yürütüldüğünü biliyoruz. Bu çalışmaların, en kısa sürede hayata geçirilmesi, özellikle kayıt dışı ekonominin ülkemizde azaltılması adına çok büyük bir gelişme olacaktır. Aynı zamanda, çalışanların muhtemel hak kayıpları da engellenmiş olacaktır.

SGK meslek kodu cezası 2018 ne kadar?

Artık, çalışanın meslek kodunu, işverenin bildirilmesi zorunludur. Ayrıca, bu bildirme işleminin de gerçek uygun olarak doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Hiç bildirmeme ya da uygun bir şekilde bildirmeme durumunda 5510 sayılı yasanın 102. maddesi, işverene idari para cezası uygulanacağını belirtmektedir.

Yanlış meslek kodu ile bildirilme durumunda, her işçi için işverene brüt asgari ücretin 1/10’u tutarında idari para cezası uygulanacaktır. Brüt asgari ücreti öğrenmek için Asgari Ücret 2018 Tablosu isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Şunu da ifade edelim ki, uygulanacak idari para cezasının toplamı, her 1 ay için 1 brüt asgari ücreti geçemeyecektir.

SGK meslek kodu güncelleme 2018 nasıl yapılır?

 • Öncelikle e-SGK‘ya giriş yapıyoruz. Kullanıcı adı, sistem şifresi, işyeri şifresi ve güvenlik anahtarını giriyoruz.
 • Ardından, çıkan ekranda işe giriş bildirgesi güncelleme linkine tıklıyoruz.
 • Karşımıza çıkan ekranda, sigortalı kimlik numarası yazan kısma, hangi sigortalı çalışanın meslek kodunu değiştirmek istiyorsak o kişinin T.C. kimlik numarasını yazıyor ve sorgula linkine tıklıyoruz.
 • Sorgulama sonrası, karşımıza çalışanın bilgileri gelecektir. Bu bilgiler doğruysa ilgili linke tıklayarak bir sonraki ekrana geçiş yapıyorsunuz.
 • Bu kısımda, sigortalı meslek adı bölümüne geliyorsunuz ve ilgili değişikliği yaparak ilerle butonuna tıklıyorsunuz.
 • Bütün bilgiler doğruysa, güncellemeyi onaylıyorsunuz.

Tüm durumda, güncelleme işlemi tamamlanacaktır. Güncelleme işlemini, muhasebecinize danışarak da yapabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

4 Sorular ve Yorumlar
 1. Mustafa Gunaydın diyor ki:

  3255.07 Fizik Tedavi Teknikeri ve 2264.01 Fizyoterapist maaşları SGK Meslek Kodlarına göre en az ne kadar olmalıdır.

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Meslek Kodlarına göre maaş ücretleri henüz tasarı aşamasında. Henüz liste bulunmamaktadır. Bu yönde hazırlık çalışmaları yürütülmektedir. Piyasa koşullarını, arz talep durumunu analiz etmeden net rakam vermek mümkün değil.

 2. Eyyup diyor ki:

  Teksktilde çalışıyorum sgk meslek kodum uöğrenmek istiyorum hep aynımıdır değişkenlik gösterebilirmi

 3. Onur diyor ki:

  Sayın yetkili meslek kodunu doğru beyan etmeyen iş yerine para cezası uygulanıyor bu yanlış uygulama işten ayrılmak için tazminat hakkı veriyormu işciye