Yarım Çalışma Ödeneği 2018 Süresi Nedir? Nereden Alınır?

0

Yeni doğan bir evlata veya evlat edilen bir çocuğa yeterince zaman ayrılması her ailenin hakkıdır. Doğum sonrası kullanılan izinlerden sonra ne yazık ki çalışmaya başlayan aileler, yeterince çocuklarına zaman ayıramamaktadır. Bunun bir takım sonuçları da var tabi.

Son dönemde ülkemizde her ailenin yeni doğan veya evlat edindiği çocuğu ile daha fazla vakit ayırabilmesi için bazı düzenlemeler yapıldı.

Bu uygulamaların başında ise yarı zamanlı çalışma ödeneği geliyor.

Yarım çalışma ödeneği 2018 nedir?

Yarım çalışma ödeneği, doğum nedeniyle kullanılan ücretli izin sonrası doğumu gerçekleştiren sigortalı olarak çalışan kadına veya ailenin 3 yaşından küçük bir çocuğu evlat edinilmesi halinde kadın ya da erkek sigortalı çalışana istekleri üzerine verilen bir ödenektir.

Bu düzenleme ile ebeveynlere adeta yarı zamanlı çalışma fırsatı verilmiştir. Bu sayede, gelir kaybı olabildiğince azaltılan aileler, yeni doğan veya evlat olarak sahiplenilmiş çocuklarıyla daha fazla zaman geçirme imkanı yakalamaktadır. Yarı zamanlı çalışma sonrası gelir kayıpları minimize edilmiştir. Çünkü çalışılmayan süreler için ilgili kişilerin ücretleri ve sosyal güvenlik primleri devlet tarafından karşılanmaktadır.

Bu ödeneği alan birisinin haftalık çalışma süresinin yarısı, işveren tarafından SGK’ya bildirilmektedir. Diğer yarısı ise İŞKUR tarafından SGK’ya bildirilmekte ve ödenmektedir. Ödenek alan ilgili kişi, 30 tam gün çalışmış gibi SGK sisteminde gözükmektedir.

Burada, çok fazla mevzuat bilgisi verip de sizi yormak istemiyorum. Dilerseniz, yarım çalışma ödeneği şartlarına bir göz atalım.

Yarım çalışma ödeneği şartları 2018 nelerdir?

6663 sayılı Kanun ve 4857 sayılı İş Kanununun 74. maddesine eklenen 2. fıkra sayesinde doğum sonrası ya da evlat edinme sonrasında ilgili sigortalı kişilere yarım çalışma ödeneği hakkı getirilmiştir.

Peki ama bu ödenek için hangi şartları sağlamak gerekiyor? İsterseniz, bu şartları madde madde özetleyelim.

 • İlgili kişilerin talebiyle doğum ya da evlat edinme sonrası yarı zamanlı çalışılmaya geçilmesi gerekilmektedir.
 • Haftalık çalışma süresinin en az yarısı kadar çalışılması gerekilmektedir. Bu süre, haftada 22,5 saattir.
 • Doğum sonrası çocuğun ya da evlat edinilen çocuğun sağ olması gerekmektedir.
 • Sigortalı kadın çalışanın doğum ya da evlat edinme tarihinden önce son üç yıl içinde en az 600 gün sigorta priminin ödenmiş olması gerekmektedir.
 • İlgili kişilerin 4A sigortalı çalışan kapsamında olması gerekmektedir.

Yarım çalışma ödeneği 2018 süresi nedir?

İlgililere tekrar ifade etmem gerekirse talepleri halinde aşağıdaki sürelerde yarım çalışma ödeneği ödenir.

Buna göre;

 • İlk doğum için 60 gün
 • İkinci doğum için 120 gün
 • Sonraki tüm doğumlar için 180 gün

boyunca haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin verilir.

Eğer ikiz ya da üçüz doğum olması halinde yukarıdaki bu süreler 30 gün daha eklenir. Eğer çocuk, engelli olarak dünyaya gelirse bu süre 360 gün olarak uygulanmaktadır.

Yarım çalışma ödeneği 2018 yılında ne kadardır?

Bir günlük yarım zamanlı çalışma ödeneği, bir günlük brüt asgari ücret kadardır. Asgari ücret 2018 tablosu isimli yazımızda da belirtiğimiz üzere, aylık brüt asgari ücret 2029,50 TL’dir. Günlük brüt asgari ücret ise 67,65 TL’dir. Bu tutardan sadece damga vergisi düşülecek olup bu tutar da oldukça azdır.

Sonuç olarak, yarım çalışma ödeneği aylık en fazla 15 gün olarak ödenebilmektedir.

Hafta boyunca ne zaman çalışılacağı, ne zaman izin hakkının kullanacağı işverenler tarafından belirlenmektedir. Unutmayın, haftalık 22,5 saat çalışmanız yarım çalışma ödeneği alabilmeniz açısından yeterlidir.

Yarım çalışma ödeneği 2018 başvurusu nasıl ve nereye yapılır? Nereden alınır?

Bu oldukça kritik bir konudur. Yani, dikkatli olmak gerekir. Çünkü hak kaybı yaşanabilir. Buna göre, bu ödenek için başvurunun doğum sonrası kullanılan ücretli iznin bitiminden itibaren 30 gün içerisinde yapılması gerekmektedir.

Başvurular, İŞKUR İl Müdürlükleri‘ne yapılmaktadır. Eğer 30 gün içerisinde başvuru olmazsa geç başvuru süresi kadar ödeneğinizden bu süre düşülür. Bu da hak kaybı demektir.

Yarım çalışma ödeneği hangi durumlarda sonlandırılır?

Yarım çalışma ödeneğinden faydalanamayacak olan sigortalı kadın çalışanlar veya evlat edinen sigortalı erkekler de bulunmaktadır. Buna göre;

 • Yarı zamanlı çalışma ödeneği alırken işten ayrılırsanız, işten ayrılma tarihinden itibaren bu ödenek kesilir.
 • Eğer geçici iş göremezlik ödemesi alıyorsanız, bu ödenekten faydalanamazsınız.
 • Doğum veya evlat edinmeden önceki son üç yılda en az 600 gün SGK prim ödemesi yoksa bu ödenekten faydalanılamaz.
 • Yarı çalışma izninde iken başka işyerlerinde çalışanlar bu ödenekten faydalanamazlar.
 • Çocuğun vefat etmesi ya da evlat edinme durumun sona ermesi durumunda yarım çalışma ödeneği sonlandırılır.

Önemli Uyarı: Biliyorsunuz ki, bir yaşından küçük çocukları için kadın çalışanlara günlük 1,5 saat süt izni verilmektedir. Eğer yarım çalışma ödeneğinden faydalanılıyorsa, süt iznine ilişkin hükümler uygulanmamaktadır. Ayrıca, SGK eksik gün bildirimi yapılıp yapılmayacağını da SGK eksik gün nedenleri isimli yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Ayrıca, doğum borçlanması ne kadar, SGK süt parası ne kadar ve doğum izni ne kadar isimli yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..