25 Yıl Evli Kalana Emeklilik Ne Zaman? Yaş Sınırı Var mı 2018?

4

25 yıl evli kalana emeklilik, en son 2017 yılında çok büyük yankı uyandırmıştı. Bu yankının 2018 yılında da devam ettiğini çok rahat bir şekilde söyleyebilirim. Özellikle, mecliste gündeme gelir gelmez büyük ses getiren 25 yıl evli kalana emeklilik manşeti için biz de sizler için gerekli araştırmaları yaptık ve bu konuda bir yazı kaleme almak istedik.

Biliyorsunuz, 25 yıl evli kalana emeklilik konusu, ev hanımlarına emeklilik ifadesi ile de anlatılmaktadır. Ancak, burada ben bu tanımı hatalı görüyorum. Çünkü ev hanımlarına emeklilik zaten hali hazırda isteğe bağlı sigortalılık uygulaması ile devam etmektedir. Yani, hali hazırda ev hanımları, zaten isteğe bağlı sigortalılık uygulamasına SGK üzerinden başvuru yaparak emeklilik süreçlerini başlatabilmektedirler.

Burada bahsedeceğimiz konu tamamen farklıdır. İsteğe bağlı sigortalılıkta, süreç oldukça uzundur. Yani belirtilen sürede SGK primi yatırılması gerekmektedir.

25 yıl evli kalana emeklilik mevzusunda ise toplu olarak hesaplanan tutarı ödeyerek veya borçlanılarak emeklilik olabilmek mümkündür. Tabiki şartları sağlamak şartıyla bu mümkün olabilmektedir.

İkisi tamamen birbirinden farklıdır. 2017 yılında meclise kanun teklifi olarak getirilen konu, 25 yıl evli kalana emeklilik uygulamasıdır.

Yazımızda bu yönde olacaktır. Yazımız, 25 yıl evli kalana emeklilik yasası kabul edildi mi? 25 yıl evli kalana emeklilik ne zaman? Şartları neler? Yaş sınırı var mı? Ev hanımlarına emeklilik maaşı 2018 ne kadar? soruların cevaplarını içermektedir.

25 yıl evli kalana emeklilik yasası kabul edildi mi?

İlk bu soruyu cevaplamak ile başlamak gerekiyor. Çünkü aşağıda anlatacağım tüm hususlar bu yasanın kabul edilmesine bağlıdır. 2017 yılında Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi meclis gündemine getirilmiştir. Getirilen bu kanun teklifi için görüşmeler gerçekleştirilmiş olsa da 2017 yılı sonu itibariyle herhangi bir onay söz konusu olmamıştır.

Bu kanunun meclisten geçmesi ve Cumhurbaşkanı tarafından onaylanması halinde 25 evli kalana ev hanımlarına emeklilik şansı doğacaktır.

Bir hatırlatma yapalım: 25 yıl evli kalan ev hanımları için geçerlidir bu yasa. 25 yıl evli kalan erkekler, bu yasadan faydalanamayacaklar. Ancak, ev hanımları özellikle bunca yıl evlilik kurumuna vermiş olduğu emeklerin karşılığını bir nebze de olsa alacaklardır.

İlgili kanun teklifinin bir de nedeni açıklandı. Kanun teklifinin gerekçesi şu sözlerle dile getirilmiştir:

”Bu kanun teklifi düşük gelirli hanelerde primleri ödeme imkanı olmadığı için herhangi bir şekilde sigortalı olamayan ve belli bir süre sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an sigorta ile bağı bulunmayan ve prim ödeyemeyen ev kadınlarının yaşlılık aylığı alabilmelerinin önü açılmaktadır.”

Kanun teklifi verilmiş olsa da 2018 yılı itibariyle herhangi bir somut adım atılmamıştır. Bu yönde bir adım atılması durumunda, ev hanımlarına emeklilik yolunda çok büyük bir gelişmenin tüm detaylarını size burada vermiş olacağız.

25 yıl evli kalana emeklilik ne zaman?

Kanun teklifi meclisten henüz geçmese de konuyla ilgili bir tahminde bulunmak çok zor olmayacaktır. 25 yıl evli kalana emekliliğinin ev hanımları için onaylanacağını düşünüyoruz. Özellikle, böylesine büyük bir beklenti söz konusu iken ve 2019 yılı seçimleri yaklaşıyorken ya 2018 yılı sonu ya da 2019 yılının ilk çeyreğinde ev hanımlarına emeklilik yolunun açılacağını tahmin ediyoruz.

Umuyoruz ki, en kısa sürede mutlu haberi alır ve sizinle paylaşırız.

Ev hanımlarına emeklilik 2018 şartları nelerdir? Kimler faydalanabilir? Yaş sınırı var mı?

Öncelikle, erkeklerin bu emeklilik fırsatından yararlanamayacağını ifade edebilirim. Bu fırsattan sadece ev hanımları faydalanabilecekler. Peki ama tüm ev hanımları mı? Hayır.

Şimdi dilerseniz, bu şartlara bir göz atalım.

 • Öncelikle, ev hanımlarımızın 25 yıl veya üzeri sürede evli olmaları gerekiyor. Aksi takdirde, bu yasadan yararlanabilmek çok mümkün olmayacaktır. Süre şartını özellikle vurgulamak istiyorum.
 • Ev hanımlarımızın SGK ile geçmişte bağlantısı olmalıdır ancak şu an için herhangi bir bağlantısının ise olmamış olması gerekiyor. Yani, geçmişte sigorta girişi olmalıdır. Ancak, hali hazırda, herhangi bir ilişkisinin de kalmamış olması gerekmektedir.
 • Kanunda belirtilen yaş sınırı ve prim gün sayısı baz alınarak bir hesaplama söz konusu olacaktır. Bu hesaplama sonucunda ortaya bir tutar çıkacaktır. Bu tutarın, emeklilik için ödenmesi gerekiyor. İsterseniz, peşin olarak isterseniz, borçlanıp taksit taksit ödeyerek emekli olmaya hak kazanabilinecektir.

Hiç bir ödeme yapmadan ev hanımlarına emeklilik mümkün olmayacaktır. Eğer peşin paranız yoksa bunun için bankalar kampanya yapacaklardır. Kredi çekerek bu ödemeyi yapabilir, emekli maaşınızın bir bölümünü bankaya kredi taksidi olarak yatırabilirsiniz.

25 yıl evli kalana emeklilik 2018 maaşı ne kadardır?

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin onaylandığını varsayalım. Peki ama bu durumda emekli maaşınız ne olacaktır? 2018 yılı itibariyle ev hanımlarının emekli maaşının ödeyeceğiniz prim gün sayısına göre değişeceğini belirtmeliyim.

İlgili ev hanımı, zamanında 2400 gün prim yatırmış olabilir. Geri kalan prim gün sayısını üst limitten yatırır, bu durumda yüksek emekli maaşı alabilir.

Ya da zamanında 500 gün prim yatırılmıştır. Bu durumda, en alt limitten geri kalan gün sayısını yatırmak ister. Bu durumda düşük emekli maaşı alınır.

Demek istediğim, ne kadar çok SGK prim gün sayısını toplu yatırırsanız, o kadar yüksek emekli maaşı alabilirsiniz.

Tahmini bir aylık tutar da vermek istiyorum: 25 yıl evli kalan ev hanımları aylık olarak 1.000 TL ile 1.300 TL arasında maaş alacaklardır.

Konuyla ilgili soru ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca, SGK çeyiz parası ne kadar4500 gün emeklilik şartları ve Yaş haddinden emeklilik isimli yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

4 Sorular ve Yorumlar
 1. nermin diyor ki:

  2004 _2010 yıları arasında sigortasız çalıştırıldım şimdi geriye dönük bu süreç için hak talep edebilirmiyim teşekkürler

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Hayır Nermin Hanım, sigortasız çalıştırılmanızı ispat etmeniz oldukça zor olacaktır.

 2. Tuncer diyor ki:

  1990 yılında 2000 yıları arası 3 kalı ev yaptım kacak degil ama sigarasını yaırmadım yatıramadım sgk afına girermi girerse kac lira yaırmam lazım tşk

 3. savaş keleş diyor ki:

  erkeklerde geçerlimi