Kıdem Tazminatı Tavanı 2018 Ne Kadar? Net mi, Brüt mü?

0

Kıdem tazminatı tavanı konusu, kıdem tazminatı almaya hak kazanan ve henüz kıdem tazminatını hesaplamış olan vatandaşlarımız için bir merak konusu olmuştur. Kıdem tazminatı tavanı, her yıl değişmektedir. Buna bağlı olarak da her yıl güncellenen bir bilgidir, diyebiliriz.

Peki ama 2018 yılında bu tavan ne kadar olmuştur? Kıdem tazminatı tavanı nedir? Net mi, yoksa brüt müdür?

İşte tüm bu soruların cevabını SGK uzmanlarımız cevapladı. Yazımızı inceleyerek bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Kıdem tazminatı tavanı 2018 nedir?

Biliyorsunuz ki, kıdem tazminatı, en az 1 yıl aynı işverene bağlı olarak çalışanın haklı bir nedene dayanmaksızın işten çıkarılması durumunda ortaya çıkmaktadır. Kıdem tazminatı, aslına bakarsanız bir yıpranma bedelidir. Bu bedeli hesaplamak ise belirli kriterlere göre yapılmaktadır. Başlıca kriterler şunlardır:

  • Ne kadar süre aynı işverene bağlı olarak çalışıldığı
  • Çalışanın aylık brüt ücreti

Bu iki parametreye göre kıdem tazminatı hesaplanır. Çalışılan süre ile aylık brüt ücret çarpılır ve sonuç bulunur. Kıdem tazminatı hesaplama, oldukça kolay bir işlemdir. Kendi durumunuza göre bu hesaplamayı yapabilirsiniz. Ay ve gün sayısına kadar bu hesaplamayı yapabilirsiniz.

Ancak, hesaplama yapılırken kıdem tazminatı tavanını da göz önünde bulundurmalısınız. Hesaplamada ele alınacak aylık brüt tutarın bir tavanı vardır. Yani aylık, 100.000 TL brüt ücretiniz olsa dahi çalıştığınız süreyi bu tutar ile çarpamazsınız.

İşte, her yıl belirlenen ve kıdem tazminatı hesaplamalarında üst sınır olarak göz önünde bulundurulan bu tutara kıdem tazminatı tavanı denmektedir.

Kıdem tazminatı tavanı 2018 ne kadar?

En yüksek devlet memurunun bir hizmet yılı için ödenecek olan emeklilik ikramiyesi, kıdem tazminatının tavanıdır. Bu ikramiye her yıl, değişmektedir. Çünkü, memur maaşları da her yıl değişmektedir. Buna bağlı olarak yıllar itibariyle tavan tutarı artmaktadır.

2018 yılına baktığımızda, kıdem tazminatı tavanı, 5.001,76 TL olarak belirlenmiştir.

Bu tutar, 2018 yılı Haziran ayı sonuna kadar geçerlidir. Çünkü 2018 yılı Temmuz ayından itibaren en yüksek devlet memurunun bir hizmet yılı için ödenecek olan emeklilik ikramiyesi de artacaktır. En yüksek devlet memurunun da Başbakanlık Müsteşarı olduğunu ifade edelim.

Sonuç

2018 yılında bir işçinin yıllık olarak alabileceği en yüksek kıdem tazminat tutarı, 5.001,76 TL’dir. Aylık brüt ücretiniz, bu tutardan fazla olsa dahi bu tavan baz alınarak hesaplama yapılır.

Örneğin, aylık brüt ücretiniz 10.000 TL olsun. 3 yıl çalıştınız ve kıdem tazminatı almaya hak kazandınız. Bu durumda, 30.000 TL değil; 15.000 TL kıdem tazminatı alırsınız.

Sağlıcakla kalın.

İlgili İçerik: Kıdem tazminatı alma şartları 2018 nelerdir?

 

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..