SGK Evlilik Yardımı 2018 Ne Kadar? Şartları Nelerdir?

0

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) vermiş olduğu yardımlardan birisi de evlilik yardımıdır. SGK evlilik yardımı uygulaması, 2018 yılında da devam ediyor. Peki ama her evlenen bu yardımı SGK’dan alır mı? Şartları nelerdir? Evlilik yardımı ne kadar oldu? Bu soruların ve daha fazlasının cevabının yer aldığı yazımızı inceleyebilirsiniz.

1. SGK evlilik yardımı nedir?

Devlet ve bazı kurumlar tarafından evlenenlere verilen tek sefere mahsus destek ödemelerine evlilik yardımı denir.

Evlilik yardımı, genellikle SGK tarafından verilse de başka kurumların da yardıma muhtaç çiftlere evlilik yardımı yaptığını biliyoruz.

2. Hangi kurumlar evlilik yardımı yapıyor?

Doğrudan evlilik yardımını yapan kurum, SGK’dır. Ancak, her evlenen, SGK evlilik yardımı alamaz. Belli şartları vardır. Bu şartları, bir sonraki soruda cevaplayacağım.

Evlilik yardımı yapan diğer kurumlar ise genellikle belediyeler ve kaymakamlıklar olmaktadır.

3. SGK evlilik yardımı kimlere verilir, şartları nelerdir?

SGK evlilik parası, anne veya babasının vefatından dolayı kendisine yetim aylığı bağlanmış kız çocuklarına verilir. Yetim aylığı alan kız çocukları, evlendiklerinde bu maaşları kesilir ve evlenmelerine karşılık 24 aylık toplu yetim aylığı kendilerine yatırılır.

İlgili içerik: SGK evlilik izni kaç gün 2018?

4. SGK evlilik yardımı ne kadar 2018?

SGK tarafından evlilik yardımı tutarı, yetim aylığı maaşının 24 katıdır. Bu maaş, 1000 Türk Lirası ise evlilik yardımı 24.000 TL olacaktır.

5. SGK evlilik yardımı almak için ne yapmam gerekiyor?

Resmi nikah sonrası ilinizde veya ilçenizde bulunan SGK müdürlüklerine dilekçe ile başvuru yapmalısınız. Eğer, evlendikten sonra hala başvuru yapmadıysanız ve maaşınız da kesildiyse, geçmişe yönelik olarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak, evlenme tarihinden itibaren beş yıl geçmiş ise bu hakkınızı ne yazık ki kullanamazsınız. 5 yıllık hak kaybı süresi vardır.

6. SGK evlilik yardımı sonrası boşanırsam ne olur? 

Evlilik yardımı aldıktan sonra boşandıysanız, tekrar yetim aylığınız bağlanabilir. Ancak, evliliğinizin üzerinden 24 ay geçmesi gerekir.

Evliliğinizin 24. ayında boşanma işlemi gerçekleşmiş ise yetim aylığınız tekrar bağlanır. Ancak, 10 ay evli kaldıktan sonra boşandıysanız, 14 ay beklemeniz gerekecektir.

Evli kaldığınız sürece yetim aylığınız hiçbir şekilde tekrar bağlanmaz. Tekrar bağlanabilmesi için boşanma işlemi gerekmektedir. Ülkemizde ne yazık ki, sırf yetim aylığı tekrar alabilmek için bu tarz boşanma işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Dul eşlerin tekrar evlenmeleri halinde ise evlilik yardımı söz konusu olmamaktadır.

7. SGK evlilik yardımı, ne zaman ve nereye yatırılıyor?

Bu yardım, başvuru tarihinden itibaren bir ay içerisinde Ziraat Bankası’na yatırılmaktadır. Ziraat Bankası şubelerinden adınıza yatırılmış olan bu yardımı, alabilirsiniz.

8. SGK evlilik yardımından faydalanmak için herhangi bir yaş sınırı var mıdır?

Hayır, yoktur. İlgili kişi, hangi yaşta evlenirse evlensin, bu yardımı alabilir.

9. Maaşı kesilen kişi, sağlıktan yararlanmaya devam eder mi?

Evlendikten sonra maaşı kesilen kişi, 24 ay boyunca sağlık hizmetlerinden faydalanabilir. Ancak, eşi sigortalı olarak çalışıyorsa, zaten eşi üzerinden de sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir.

İlgili içerik: SGK sağlıktan yararlanma şartları nelerdir?

10. Evlilik yardımı veren kurum ve kuruluşlar hangileridir? 

Evlilik yardımı veren diğer kurum ve kuruluşlar; belediyeler ve kaymakamlıklardır.

Belediyeler tarafından, sadece muhtaç olan çiftlere yardım yapılabilmektedir. Eğer, ilgili belediyenin bu konuda bir meclis kararı varsa, evli çiftler, bu yardım için bağlı bulundukları belediyeye başvuru yapabilirler. Her belediye, evlilik yardımı yapar demek, yanlış olacaktır.

Kaymakamlıklar ise sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı üzerinden yardıma muhtaç olan çiftlere evlilik yardımı yapabilmektedir. Vakıf birimi tarafından başvuru uygun görülürse ilgili çift, evlilik yardımı alabilmektedir.

Ülkemizde çalışana evlilik yardımı ise yapılmamaktadır.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..