SGK Sağlıktan Yararlanma Şartları 2018 – Durum Sorgulama 2018

0

SGK sağlıktan yararlanma ya da diğer bir ifadeyle SGK sağlık hizmetlerinden yararlanma 5510 sayılı yasanın yürürlüğe girmesiyle yeniden düzenlenmiştir.

Özellikle Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi (SPAS) ile birlikte vatandaşlarımızın sağlıktan yararlanmaları için gerekli aktivasyon işlemleri oldukça hızlı bir sürede otomasyona dayalı olarak yapılabilmektedir.

Bu yazımızda, SGK sağlıktan yararlanma ile ilgili gerekli tüm bilgileri en güncel haliyle sizlerle paylaşacağız. SGK sağlıktan yararlanma şartları ise yazımızın merkezinde olacaktır. Çünkü en fazla merak edilen konuların başında sağlık hizmetlerinden yararlanma şartlarının ne olduğu geliyor.

Şimdi dilerseniz, konuya yavaş yavaş giriş yapalım.

SGK sağlıktan yararlanma şartları 2018 nelerdir?

Aslına bakılırsa, SGK sağlıktan yararlanma şartları ilgili kişinin durumuna göre değişiyor. Yeşil kartlıların, GSS olanların, emekli olanların, sigortalı ve Bağ-Kur’lu çalışanların durumuna göre farklılık gösterebiliyor.

Bu nedenle, ortak standart bir şarttan bahsetmek yerine ilgili kişilerin durumuna göre ne tür şartlar var, bunları ilgilisine göre ifade etmek daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Yeşil kartlılar için SGK sağlıktan yararlanma şartları 2018

Yeşil kartlılar açısından herhangi bir gün ya da süre şartı yoktur. Yeşil kartlı olan vatandaşlarımız ne zaman tescil olmuşlar ise o günden itibaren SGK sağlıktan yararlanabilmektedir. Bu nedenle, yeşil kartlılar için herhangi bir sağlık hizmetlerinden faydalanma şartı getirilmemiştir.

GSS’li olanlar için SGK sağlıktan yararlanma şartları 2018

GSS’li olanlar, yani genel sağlık sigortası olanlar için sağlıktan yararlanma için süre şartı bulunmaktadır. Nedir peki bu süre şartı?

GSS’li olanlar için tescil tarihinden itibaren 30 gün geçmesi gerekir ki, SGK sağlıktan yararlanabilsinler. Ayrıca, 60 günden fazla geçmiş dönem borçlarının da olmaması gerekmektedir.

İstisnai bir durum da söz konusu: Eğer GSS olmadan önce ilgili kişinin aktif bir sosyal güvencesi olmuş ise veya GSS’nin başladığı tarihten önceki 1 yıl içerisinde en az 30 günlük SGK primi yatırılmış ise GSS tescilinden itibaren 30 gün geçmesine gerek yoktur. Bu durumda tescil yapılır yapılmaz, SGK sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler.

Emekliler için SGK sağlıktan yararlanma şartları 2018

Tahmin ettiğiniz üzere, emekli olan vatandaşlarımız, emekli aylığının bağlanmasından itibaren SGK sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedir.

Sigortalılar için SGK sağlıktan yararlanma şartları 2018

Sigortalı çalışanlar için konuya bakacak olursak, sigortalıların sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri için işe başlama tarihinden itibaren 30 gün geçmesi gerekiyor.

Ama şöyle de bir durum var: Eğer işe başlamadan önceki son 1 yılda sizin adınıza en az 30 gün SGK primi yatırılmış ise yeni işe başlar başlamaz sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Ama işe başlamadan önceki son 1 yılda herhangi bir SGK primi adınıza yatırılmamış ise sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeniz için 30 gün geçmesi gerekir.
Özellikle, bu konu başlığı altında sağlıktan yararlanmak için kaç gün sigortalı çalışmak gerekir sorusunun da bu sayede cevabını vermiş olalım.

Bağ-Kur’lular için SGK sağlıktan yararlanma şartları 2018

Bu konuda oldukça önemlidir. Biliyorsunuz ki hemen hemen bütün işverenlerimiz Bağ-Kur’ludur. Bağ-Kur’lu olmak ise sigortalı olmaktan biraz farklı. Bu nedenle, Bağ-Kur’luların durumu, sigortalılar için sağlıktan yararlanma şartlarından farklıdır.

Vurgulamak istediğim iki husus var bu konu başlığında.

Birincisi, sağlıktan yararlanabilmek için Bağ-Kur giriş tarihinizden itibaren en az 30 gün geçmesi gerekir. Ayrıca, bu 30 günlük prim borcunuzun da sizin tarafınızdan ödenmesi şarttır.

İkincisi, eğer herhangi bir dönemde prim borcunuz 60 günden fazla ise sağlıktan yararlanamazsınız.

Bu iki hususta Bağ-Kur’luların dikkatli olması gerekmektedir.

Emekli sandığı olanlar için SGK sağlıktan yararlanma şartları 2018

Emekli sandığına tabi çalışanlar da tıpkı sigortalılar gibi işe başlama tarihinden itibaren 30 gün geçtikten sonra sağlıktan faydalanabilirler.

Ek 5 tarım sigortası olanlar için SGK sağlıktan yararlanma şartları 2018

Sigortalı olanlar ile Ek 5 tarım sigortası olanların şartları aynıdır. Ancak, tarım sigortası olanların SGK prim borçlarının 60 günden fazla olmaması gerekiyor. Aksi takdirde, sağlık hizmetlerinden faydalanmaları söz konusu olmaz.

Eş ve çocuğun sağlıktan yararlanma şartları nelerdir?

Bu soru da tarafımıza oldukça fazla sorulmaktadır.

Bu sorunun cevabı ise oldukça açıktır.

Eğer sizin sosyal güvenceniz var ise aşağıdaki kişiler sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedir.

 • Resmi nikahlı eşiniz
 • 18 yaş altı çocuklarınız
 • Lisede okuyan ve 20 yaşını doldurmamış çocuklarınız
 • Üniversitede okuyan ve 25 yaşını doldurmamış çocuklarınız
 • Herhangi bir yaş şartı aranmaksızın engelli olan çocuklarınız

İşten ayrılmanız durumunda sağlıktan yararlanma süreleri ne kadardır?

Bu konuda altında duruma göre değişkenlik söz konusudur. Bu nedenle, durum durum anlatmak ve açıklamakta fayda var konuyu.

 1. Durum: Sigortalı çalışıyorken işinizden ayrıldınız.

Bu durumda, işten ayrılma tarihinden önceki son 1 yıl içerisinden en az 90 gün adınıza SGK primi yatırılmış ise işten ayrılma tarihinden itibaren tam 99 gün sağlıktan faydalanabilirsiniz. Eğer 90 gün SGK primi yatırılmamış ise son 1 yıl içerisinde bu durumda işten ayrılma tarihinden itibaren sadece 9 gün sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

2. Durum: Sigortalı çalışıyorken işinizden ayrıldınız ve işsizlik sigortası fonundan SGK işsizlik maaşı bağlandı size. Bu durumda, işsizlik maaşı aldığınız süre boyunca sağlıktan faydalanmaya devam edersiniz. Maaş alma süreniz dolduğunda sağlıktan faydalanamazsınız.

3. Durum: Bağ-Kur’lu iken işletmenizi kapattınız.

Bu durumda, eğer prim borcunuz yok ise ve Bağ-Kur terk tarihinden önce en az 90 gün prim ödediyseniz, Bağ-Kur terk tarihinden itibaren tam 99 gün sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

4. Durum: Emekli Sandığı’na tabi memur iken görevinizden ayrıldınız.

Bu durumda, sigortalılar için geçerli olan şartlar sizin için de aynen geçerlidir.

Önemli Uyarı: Eğer yukarıdaki durumlardan birisi gerçekleşti ise ve çalışmayacaksanız GSS kapsamına girmeniz gerekmektedir. 2018 yılı için GSS prim tutarı 60,88 TL’dir. Ayda 60,88 TL ödeyerek hem siz hem de eşiniz ve çocuklarınız sağlıktan faydalanabilmektedir.

Kimler için SGK sağlıktan yararlanma şartları aranmaz?

 • 18 yaşını doldurmamış olan kişiler,
 • tıbben başkasının bakımına muhtaç olan kişiler,
 • trafik kazası halleri,
 • acil haller,
 • iş kazası ile meslek hastalığı halleri,
 • bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalıklarda yukarıda saydığımız şartlar aranmamaktadır.

SGK sağlıktan yararlanma sorgulama 2018 nasıl yapılır?

2018 yılı itibariyle e-Devlet üzerinden SGK sağlıktan yararlanma sorgulaması yapabilirsiniz.

Özel ve Devlet Hastanesi Sigortasız Muayene Ücreti 2018 ve SGK Yeşil Kart Kimlere Verilir? isimli yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..