Özel ve Devlet Hastanesi Sigortasız Muayene Ücreti 2018 (GÜNCEL)

0

Hastaneler, tüm insanlar için olmazsa olmaz merkezlerdir. Hangimiz hasta olmadık ki? Hangimiz yakınlarını hastaneye götürmedi ki? Hepimizin yolu mutlaka hastanelere düşmüştür. Bu kapsamda, herkese sağlıklı yaşamlar ve hastanesiz günler diliyorum.

Hastanelerde herhangi bir sürpriz ile karşılaşmamak adına özel hastane ve devlet hastanesi olmak üzere bugün muayene ücretleri ile ilgili bir yazı kaleme aldık. Sigortalı ve sigortasız ile özel ve devlet olmak üzere farklı başlıklarda muayene ücretlerini 2018 yılı itibariyle belirteceğiz.

Yazımızdaki amaç, sizi önceden bilgilendirmek ve hazırlıksız bir şekilde hastanelere gitmenizi önlemektir.

Şimdi dilerseniz, dört başlıkta muayene ücreti 2018 konusu anlatmaya başlayalım.

Muayane ücreti 2018 ne kadar?

01.01.2018 – 31.12.2018 tarihleri arasında geçerli olan hastane ücreti, 2018 yılında dört farklı başlıkta irdelenmelidir.

Özel hastane muayene ücreti 2018 (Sigortalılar için)

Özel hastane ücreti 2018 yılı için 15 TL‘dir. Bu ücret, muayene katılım payı ücretidir. Bu tutarın üzerindeki muayene bedelleri söz konusu olacaktır. Bu bedeller, özel hastaneler tarafından belirlenmektedir. Açıkçası, sabit bir ücret söz konusu değildir.

Hazırlıklı olmak adına size önerim, gideceğiniz özel hastaneyi önceden arayarak muayene ücretini sormanızdır. Muayene olacağınız doktor için böylelikle kesin tutarı öğrenmiş olursunuz.

Özel hastaneler arasında muayene ücretleri farklıdır. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Bu konuda, kafa karışıkları yaşanmaktadır. Örneğin Koru Hastanesinde 200 TL olan muayene ücreti, Lokman Hekim Hastanesinde 70 TL’dir.

Bir de özel hastane muayene ücreti sorgulama için bir bağlantı paylaşmak istiyorum sizlerle. Buradan SGK’nın hazırladığı sistem üzerinden özel hastane muayene ücreti sorgulaması yapabilirsiniz.

Özel hastane muayene ücreti 2018 (Sigortasızlar için)

Bunun için size kesin bir tutar söylemem imkansız. Çünkü sigortasızlar için özel hastane muayene ücreti tamamen farklıdır. Online bir ücret sorgulama ekranı söz konusu değildir. Özel hastaneyi arayarak bu tutarı ancak bu şekilde belirleyebilirsiniz. Sigortasız olduğunuzu da mutlaka danışmana bildiriniz.

Devlet hastanesi muayene ücreti 2018 (Sigortalılar için)

Şimdi devlet hastaneleri için muayene ücretine geçelim. Devlet hastanesi muayene ücreti 2018 yılı için 6 TL‘dir. Bu tutar, bir muayene için alınacak ücrettir.

Peki devlet hastanelerinde bu tutar sizden tahsil edilir mi?

Hayır.

Muayene bedeli, eczanelerden tarafından sizden tahsil edilmektedir. Devlet hastanesinde ücret tahsil edilmez.

Devlet hastanesi muayene ücreti 2018 (Sigortasızlar için)

Sigortasızlar için devlet hastanesi muayene ücreti ise 30 TL‘dir. Sigortasız olduğunuz için 6 TL yerine 30 TL ücret ödemiş olursunuz. Arasındaki fark budur.

Üniversite hastanelerinde ise ücret çok farklı olmasa da biraz daha yüksektir. Peki ama ne kadar? Üniversitelerde bu ücret 7 TL‘dir. Eğer üniversitelere bağlı bir sağlık hizmetinde muayene olursanız ise ücret 8 TL‘dir.

İlaç katılım payı yüzde kaçtır?

İlaç katılım payına bakacak olursak, emeklilerde ilaç katılım payının % 10 olduğunu söyleyebiliriz. Çalışanlar için ise bu oran % 20’dir. Emeklilerin maaşın kesilirken, çalışanlar ise eczaneler üzerinden bu payları ödemektedir.

Bu yazımızın haricinde SGK borç taksitlendirme ve SGK sağlıktan yararlanma şartları 2018 isimli yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..