Geriye Dönük Bağkur 2018 Son Dakika Tescil Gelişmeleri

4

Geriye dönük Bağkur 2018 son dakika gelişmeleri, en fazla merak edilen konuların başında yer alıyor. Vatandaşlarımız, Bağkur borçlarını geri dönük olarak tescil ettirip ettiremeyeceklerini merak ediyorlar. Biz de son yaşanan gelişmeleri ve uygulamaları da dikkate alarak, bu konuda bir yazı kaleme aldık ve tüm bilinmeyenleri, kafa karışıklarını gidermeye yarayacak bir yazı hazırladık.

Geriye dönük Bağkur tescili 2018 nedir?

Geçmişte vergi ve oda kaydı olup Bağ-Kur kaydı yaptırmayan kişilerin bu döneme ait Bağ-Kur primleri de doğal olarak sayılmıyordu. İşte, Bağ-Kur kaydı olmadığı için bu dönemde geçirilen süreleri, borçlanarak saydırma işlemine geriye dönük Bağ-Kur tescili denilmektedir. Bu sayede, işverenler, daha erken emekli olabilme şansı yakalayabilmektedir. 

Prim borcu olduğu için emekli olamayanlar, kredi ile borçlarını ödeyerek emekli olabilme şansı yakaladılar. Ancak, geçmiş dönemde vergi ve oda kaydı olmasına rağmen Bağ-Kur kaydı olmayanlar için bazı sıkıntılar halen devam ediyor.

Özellikle, 2000 yılından önce Bağ-Kur’a kayıt yaptırmamış olan esnaf ve tacirler, bu döneme ait Bağ-Kur tescili yapmadıklarından emeklilik yaşı gelse de emekli olabilme şanslarını yitirmektedir. Bu konuyla ilgili son dakika gelişmelerini ise diğer başlıkta anlatacağım.

Şimdi biraz daha konuyu açmak istiyorum.

Aslına bakarsanız, Bağ-Kur için baz alınması gereken iki temel tarih vardır. Bu tarihler şunlardır:

– 20.04.1982

– 04.10.2000

Her iki tarihi de farklı başlıklar altında değerlendireceğim.

20.04.1982 tarihinin önemi

İşverenler için kurulan Bağ-Kur, 1.10.1972 tarihinden itibaren sigortalı kaydetmeye başlamıştır, öncelikle bunu ifade edelim. Ancak, Bağ-Kur’a kayıt olmak, 20.04.1982 tarihine kadar zorunlu değildi. Zorunlu olmadığı için de birçok kişi Bağ-Kur’a kayıt olmamış ve bu nedenle de 20.04.1982 tarihinden itibaren kayıt ve sayılma konusunda zorunluluk getirilmişti. Bu zorunluluk sayesinde, vergi kaydı olduğunu kanıtlayanlar, Bağ-Kur kayıtlarını 20.04.1982 tarihine kadar geriye götürebildiler.

Ta ki, 04.10.2000 tarihine kadar…

04.10.2000 tarihinin önemi

Geçmişte 4956 sayılı kanunda değişikliğe gidildi. Bu kanuna göre; ilgili kişiler, sigortalılık niteliklerini taşısa da 4.10.2000 tarihine kadar Bağ-Kur kaydı ve tescili yaptırmadılarsa, Bağ-Kur tescilleri en fazla 04.10.2000 tarihinde itibaren başlayabildi. Bu durumda, eski süreler istenilse bile Bağ-Kur’lu olarak saydırılamadı.

Bu uygulama, halen günümüzde devam ediyor.

Bağkur geriye dönük borçlanma 2018 son dakika gelişmeleri nelerdir?

Öncelikle, bu konuya ait son dakika gelişmelerini an ve an burada sizlere aktaracağım. Her yeni gelişmede yazımızı güncellemiş olacağız.

Son dönemde, geriye dönük Bağ-Kur tesciline ilişkin açıklamaların arka arkası kesilmiyor. En son TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken tarafından konuyla ilgili açıklama ve talepler dile getirildi.

Bendevi Palandöken açıkça şunlardı dile getirdi:

1. 4.10.2000 tarihinden önce vergi ve oda kaydı olan binlerce esnaf var.

2. Emeklilik yaşı gelen esnafa oda ve vergi kayıtları dikkate alınarak geriye dönük Bağ-Kur tescili imkanı getirilmelidir.

3. Bu kişilerin Bağ-Kur tescil tarihleri 4.10.2000 tarihinden önce başlatılmalıdır.

Açıkçası, tüm bu açıklamalar, konuyu özetleyen ifadeler olmuştur.

Bu nedenle, konuyla ilgili yasal düzenlemenin yapılması gerektiği konusunda çalışmalar oldukça önemlidir, diye düşünüyoruz. Çünkü geçmişte ekonomik nedenlerden dolayı birçok vergi mükellefiyeti olan işveren, geriye dönük borçlanma hakkından faydalanamadı. Buna yönelik, yeni bir yasal düzenlemenin getirilmesi büyük önem arz etmektedir.

İlgili içerik: SGK prim borcu affı 2018 ne zaman çıkacak?

Geriye dönük Bağkur kaydı Yargıtay kararı 2018 ne oldu?

Tüm bu açıklamalardan sonra geriye dönük Bağkur kaydı ile ilgili Yargıtay kararına değinmek ve bazı uyarılarda bulunmak istiyorum.

Öncelikle, geriye dönük Bağkur kaydı yapmanın bir hak olduğunu düşünüyorum. Çünkü, 2000 yılından önce oda ve vergi kaydı olanların SGK tarafından otomatik olarak Bağ-Kur kayıtlarının yapılmış olması gerekirdi. Bununla ilgili 20.04.1982 tarihini hatırlatmak isterim. Aryıca 2000 yılında ve 2008 yılında yasa çıkardılar ve artık kimse geriye dönük olarak borçlanamadı. Bu da hak kaybına neden oldu.

Şimdi geçelim, konuyla ilgili Yargıtay kararına.

Evet, bu yönde dava açılması sonucu Yargıtay, 2000 yılı öncesinde vergi ve oda kaydı olanların Bağ-Kur tescilinin yapılması yönünde karar aldı. Bu bir emsal karardır. Ancak, hala bu yönde yasal bir düzenleme olmamıştır. Bu nedenle, siz de bu şartları taşıyorsanız, Bağ-Kur tesciliniz için dava açmanız gerekmektedir. Ancak, bu yolla hakkınızı alabilirsiniz.

Konuyla ilgili bazı istisnalardan da bahsetmek istiyorum.

Öncelikle, 4.10.2000 tarihinden önce 1 gün dahi olsa Bağ-Kur kaydınız varsa 20.04.1982 tarihine kadar tescilinizi geriye götürebilirsiniz. Ancak, 2000 yılından önce 1 gün dahi olsa herhangi bir Bağ-Kur tesciliniz yoksa ne yazık ki 2000 öncesi  dönem, vergi ve oda kaydı olmanıza rağmen işletilememektedir.

İlgili içerik: SGK borç taksitlendirme ve yapılandırma 2018

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

4 Sorular ve Yorumlar
 1. Mehmet şin diyor ki:

  Benim 1989 oda kaydım var 1999 esnefkefelate kaydım var 1992 vergi dairesinde kaydım var ama bagkurum gurukmiyor benim bu hakimi gasp etmişler ben bu hakimi istiyorum

  1. Nihat diyor ki:

   İyi akşamlar benim 1998 ile 2003 arası market işletim ve maliye kaydım oda kaydım esnaf sicil bakkallar odası resmi olarak kaydım var ve bu süre içinde bağkura kaydım gözükmüyor . Ne yapmam lazım

   1. SGK Uzmanı diyor ki:

    SGK İl Müdürlüğü ile görüşmeniz gerekiyor.

 2. Halil KESEN diyor ki:

  Bağ kura 04.12.1996 tarihinde verdiğim dilekçe üzerine; Giriş tarihi 17.05.1991, çıkış tarihi 14.09.1992 olan kurumdan verilmiş belgem vardır. O günün şartlarında ödenemeyecek bir mebla çıktığından öde yememiştim. Öğretmenliğe başlama tarihim 31.08.1992′ dir. SGK’ na yaptığım müracaata sistemde giriş tarihi var. Fakat ödenecek miktar yazılı değildi. Sigortalılığımı Ger iriye yönelik tekrardan Ödeme yaparak geriye çektirebilir miyim? Bilgilendirmenizi rica ederim. Saygılar.