2018 Yılı SGK Asgari Ücret Sigorta Primi Ne Kadar Yatar?

0

SGK asgari ücret sigorta primi, her yıl değişmektedir. Bunun da sebebi, SGK sigorta primlerinin her yıl asgari ücrete göre tekrar hesaplanmasıdır. Bu nedenle, 2018 yılı asgari ücret tutarına göre sigorta primi tutarının yeniden hesaplanması gerekmektedir.

Yazımızı inceleyerek, asgari ücret sigortası ne kadar 2018? 2018 yılında kaç lira oldu? Asgari ücret sigorta maliyeti 2018 nedir ve ne kadar yatıyor? sorularının cevaplarını kolaylıkla bulabileceksiniz.

SGK asgari ücret sigorta primi ne kadar 2018?

Aslında bu soruya tek bir cevap verebilmek mümkün değildir. 4A kapsamında sigortalı olarak istihdam edilen kişiler için 2018 yılında asgari ücret sigortasının ne kadar olduğunu belirleyen bir takım faktörler vardır. Bu faktörleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

1. İşveren, SGK prim teşviklerinden faydalanıyor mu?

2. SGK sigorta prim indiriminden faydalanıyor mu?

3. Borçlarını düzenli ödüyor mu?

Bu soruların cevaplarına göre asgari ücret sigortası tutarı değişir. Biz de asgari ücret sigortası tutarını, size aktarırken bu kriterleri göz önüne alacağız.

İlgili içerik: Asgari ücret 2018 tablosu

Eğer işveren sigorta borçlarını düzenli ödemiyorsa, geçmiş aylara veya dönemlere ait SGK primi borcu varsa her bir personeli için indirimsiz bir şekilde asgari ücret sigortası öder. 2018 yılı itibariyle ödeyeceği asgari ücret sigortası ise 761,06 TL’dir. Günlük bazda bu tutar, 25,36 TL’dir.

Eğer işveren sigorta borçlarını düzenli ödüyorsa, geçmiş aylara veya dönemlere ait herhangi bir borcu yoksa bu durumda %5’lik indirimden faydalanır. Ayrıca, asgari ücret desteğinden de faydalanır. Bu durumda, 2018 yılı itibariyel ödeyeceği asgari ücret sigortası ise 559,58 TL’dir. Günlük bazda bu tutar, 18,65 TL’dir.

2018 yılı isteğe bağlı sigorta primleri ne kadar oldu?

2018 yılı itibariyle isteğe bağlı sigorta primleri değişmiştir. Buna göre;

– Ek 5 tarım sigortası primi, 583,48 TL olmuştur.

– İsteğe bağlı Bağ-Kur primi, 649,44 TL olmuştur.

– Ev hanımları için isteğe bağlı Bağ-Kur primi, 541,20 TL olmuştur.

İlgili içerik: İsteğe bağlı sigortalılık prim oranı kaçtır?

En yüksek SGK sigorta primi ne kadar 2018?

Sigorta primleri için bir tavan tutar söz konusudur. İşverenler, çalışanlarına diledikleri kadar SGK primi ödeyemezler. Buna göre, yatırılabilecek en yüksek sigorta prim tutarı, yukarıda belirtilen asgari tutarın 7,5 katıdır.

Soru ve görüşlerinizi bize iletebilirsiniz, uzmanlarımız en kısa sürede sorularınızı cevaplayacaklardır.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..