SGK Çölyak Ödemeleri 2018 Ne Kadar? Sorgulama Nasıl Yapılır?

1

Çölyak hastaları ve yakınları tarafından SGK çölyak ödemeleri 2018 ne kadar? Kimler başvuru yapabilir? Çölyak parası sorgulama nasıl yapılır? Şartları nelerdir? gibi soruların cevabı oldukça fazla merak edilmektedir. Biz de sizin için bu soruların cevabını olabildiğince araştırdık. Yazımızda çölyak ödemelerine ilişkin tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Yazımızın sonunda yer alan soru bölümünden de bize sorularınızı ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.

Şimdi dilerseniz, SGK tarafından verilen çölyak ödemelerinin detaylarına geçelim.

SGK çölyak ödemeleri 2018 nedir?

SGK tarafından çölyak hastalarına yapılan ödemeye SGK çölyak ödemeleri denilmektedir. Bir nevi yardım parasıdır ve süresi bulunmamaktadır. Ancak, bu yardımı alabilmek için şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Peki ama nedir bu şartlar?

Dilerseniz, bu şartlara geçelim.

SGK çölyak parası almak için şartlar nelerdir?

En önemli şart şudur: Çölyak hastasının çölyak hastası olduğunu kanıtlayan devlet veya üniversite hastanelerinden herhangi birisinde rapor alması gerekmektedir. Bu raporun uzman bir gastroenterolog tarafından yazılması önemlidir. Bu raporlar genellikle 2 yıllık yazılsa da SGK bu raporu, 1 yıllık olarak kabul etmektedir. Bu nedenle, rapor süreniz dolmadan 15 gün öncesinden raporunuzu yenilemelisiniz.

Raporunuzu aldıktan sonra başvuru için ilinizdeki SGK İl Müdürlüğüne gitmelisiniz. Eğer hasta, 18 yaşından küçük ise anne veya babanın başvuru yapması gerekecektir. Bu durumda yardım parası, ebeveynlerden hangisi SGK’lı ise onun hesabına yatacaktır. Eğer her ikisi de SGK’lı değilse GSS sisteminden faydalanarak çölyak yardım parasına başvuru yapılabilir. Eğer GSS sisteminden de faydalanamayacak durumda iseniz bu durumda ilinizde bulunan sosyal hizmetler müdürlüğüne başvurmanızda fayda var. Çölyak yardım parasında herhangi bir sosyal güvence aranmaz.

Başvuru esnasında nüfus cüzdanınızı yanınızda bulundurunuz. Ayrıca, yanınıza 2 adet resim almayı da unutmayınız.

Başvuru işlemlerinizi tamamladıktan sonra SGK İl Müdürlüğünün ilgili biriminden evrak kayıt numaranızı isteyiniz. Çünkü bu numara ile başvurunuzu buradan takip edebilirsiniz.

Başvuru işlemleriniz tamamlandığında her ay ödeme alacaksınız. Peki ama ne zaman ve ne kadar çölyak parası alabiliriz?

Şimdi dilerseniz, bu sorunun cevabına geçelim.

SGK çölyak ödemeleri ne kadar? Ne zaman alınır?

SGK çölyak parasının miktarı, hastanın yaş grubuna göre değişmektedir. Buna göre, 2017 yılı itibariyle aylık SGK çölyak ödemeleri şu miktarlarda yapılmaktadır:

  • 0-5 yaş için: 78,75 TL
  • 5-15 yaş için: 120 TL
  • 15 yaş üstü için: 108,75 TL

Bu miktarlar ise, her ayın 8’i ile 14’ü arasında hastalara ödenmektedir. Şu an için bu parayı şu bankalardan birisine yatmasını talep edebilirsiniz:

  • Akbank
  • Ziraat Bankası
  • Halk Bankası
  • Vakıfbank

Diğer bankalar ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

Eğer bankaya ödeme yapılmasını istemiyorsanız, T.C. Kimlik Numarasına PTT aracılığıyla da ödemeler yapılabilmektedir.

Başvuru esnasında mutlaka ilgili hastanın veya ebeveynin hesap bilgilerini yanınızda bulundurunuz.

SGK çölyak parasının yatıp yatmadığı nasıl sorgulanabilir?

Yardım parasını e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Bunun için e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. Eğer e-devlet şifreniz yok ise size en yakın PTT şubesinden bu şifreyi temin edebilirsiniz. Ayrıca, banka aracılığıyla çölyak parası alacaksanız, internet bankacılığından da sorgulama yapabilirsiniz.

E-devlet üzerinden sorgulama buradan yapılabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Cenaze yardımı kimlere verilir? SGK rapor parası nereden alınır?

Sağlıcakla kalın.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

1 soru-yorum
  1. Özgür diyor ki:

    Merhabalar, yaklaşık 3 yıldır çölyak hastasiyim. Aynı zamanda devlet memuruyum. Ben çölyak yardımının maaşıma eklenerek yatırıldığını düşünüyordum ancak öyle olmadığını yeni öğrendim. Geçmişe yönelik bu devlet yardımını SGK dan talep edebilirmiyim.cevabiniz için şimdiden teşekkür ederim