SGK Prim İadesi Şartları 2018 – SGK Prim Geri Alma Dilekçesi

47

SGK ile ilgili birçok soru ile muhatap oluyoruz her gün. Bundan da gayet memnunuz. Sonuçta sizlere SGK ile ilgili yardımcı olabilmemiz bizi çok mutlu ediyor.

Sizden gelen soruların başında da SGK prim iadesi ile ilgili konular geliyor. Özellikle emeklilik yaşı gelmesine rağmen emekli olamayan vatandaşlarımız, daha önce ödemiş oldukları primleri geri talep etme noktasına gelebiliyorlar.

Biz de bu nedenle, SGK prim iadesi konusunu ele almak istedik ve olabildiğince en önemli soruların cevaplarını içerecek şekilde bir yazı kaleme aldık. Umuyoruz ki, aradığınız bütün soruların cevaplarını sigortaya yatan parayı almak isteyenler, yazımızda bulabilirler.

SGK prim iadesi 2018

SGK primlerimi geri alabilir miyim?

Mevzuatsal anlamda ödenen SGK primlerinin geri alınabilmesi mümkündür. Ancak, bu durum herkes için geçerli değildir. Belirli şartları vardır. Bu şartları sağlamanız durumunda sizin adınıza ödenen SGK primlerini sosyal güvenlik kurumundan alabilirsiniz.

Sonuç olarak, herkesin olmasa da şartları sağlayan kişilerin SGK prim bozdurma hakkı bulunmaktadır.

SGK prim iadesi şartları nelerdir?

Sigortayı bozdurmak olarak da bilinen SGK prim iadesini talep edebilmek iki türlü mümkündür:

 • Yaşlılık nedeniyle
 • Ölüm nedeniyle

Yaşlılık nedeniyle SGK primi geri alma hakkı nedir?

Yaşlılık toptan ödemesi olarak da ifade edilen bu durum için kişi, emeklilik yaşını (erkekler için 25 yıl, kadınlar için 20 yıl) doldurduğu halde emekli olamamış olması gerekir. Aynı zamanda bu kişinin sigortalı olarak çalışmıyor olması veya kendine ait bir iş yerinin olmaması gerekiyor.

Kişi, emekli yaşı dolmasına rağmen emekli olma hakkı kazanamamış ise SGK primlerinin iadesi için başvuru yapabilir.

Ölüm nedeniyle SGK primi geri alma hakkı nedir?

Ölüm nedeniyle sigortalının hak sahiplerine ölüm maaşı verilmemesi halinde yakınlarının SGK primi geri alma hakkı ortaya çıkmaktadır. Bu durumda, ölen sigortalının yakınları, mevzuat kapsamında belirli hisseler dahilinde SGK primini geri alabilmektedir.

Bunun için aşağıda da ifade edeceğimiz üzere dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir.

SGK prim iadesi

SGK prim iadesi ne kadar tutar? Nasıl hesaplanır?

SGK prim iadesi tutarı, SGK kapsamına göre değişmektedir. Buna göre,

 • 4/A’lılar
 • 4/B’liler
 • İsteğe bağlı olanlar

olmak üzere tutar, farklılık göstermektedir.

Daha önceki dönemlerde 4/A’lı olanlar, yani eski deyimle SSK’lı olanlar, bir işverenin yanında çalışanlar, 1 Ekim 2008 tarihinden önceki dönemleri için SGK işçi ve işveren toplamlarını alabilmektedir. 1 Ekim 2008’den sonraki dönemlere ait ise sadece SSK işçi payını geri alabilmektedir.

Daha önceki dönemlerde 4/B’li olanlar, yani Bağ-Kur’lular için SGK prim iadesi, tarih ayrımı olmaksızın sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi iade edilmektedir.

İsteğe bağlı sigortalılar da SGK primlerini bozdurabilmektedir. Ancak, kısa vadeli sigorta kolları ve GSS primleri iade edilmemektedir.

SGK prim geri alma dilekçesi 2018

Eğer SGK prim geri alma şartları sağlıyorsanız, SGK’ya başvuru yapmanız gerekmektedir. Bunun için de mutlaka SGK prim geri alma dilekçesi yazmalısınız. Merak etmeyin, bu dilekçeyi, SGK İl Müdürlüklerinde size vereceklerdir. Ayrıca bu dilekçeye buradan da ulaşabilirsiniz. (EK-38’de yer alabilirsiniz. Word halini bilgisayarınıza indirebilirsiniz.) Bu dilekçenin tam adı, tahsis talep ve beyan taahhüt belgesidir. Siz de bu dilekçeyi okuyarak, gerekli yerleri doldurarak ve imzalayarak teslim etmelisiniz.

Hangi durumda başvuru yapmanız gerekiyor peki?

Emeklilik yaşınız dolduysa ve emekli olamadıysanız;

 • 4/A’lı olanlar, işten ayrıldıktan sonra başvuru yapabilir.
 • 4/B’li olanlar, iş yerini kapattıktan sonra başvuru yapabilir.

Ölüm olması halinde ise;

 • Uygun başvuru sahipleri başvurularını yine dilekçe ile yapabilirler.
 • Tahsis dilekçesine 18 yaşını doldurmayanlar hariç, lise öğrenimi görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmayan erkek çocukların öğrenci belgesini eklemeleri gerekmektedir. Çocuklar malul ise sağlık raporu dilekçeye eklenmelidir.

UYARI: Ödenen SGK priminizi geri almanız durumunda emeklilik için her şey sonlanmış olmamaktadır. Priminizi geri aldınız ve tekrar çalışmaya başladınız, bu durumda ihya sistemine geçilmektedir. İadesini aldığınız prim tutarını yeniden ödeyerek mevcut primlerinize ekleme yapabilirsiniz. Bu durum, zorunlu değil tabi.

İlginizi çekebilir: Kıdem tazminatı alma şartları

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

47 Sorular ve Yorumlar
 1. nurhak diyor ki:

  merhaba annem şubat 1961 doğumlu ilk işe giriş tarihi ocak 1992 prim gün sayısı 2395 bu şartlara göre emekli olamıyor bu yüzden prim iadesi almak istiyor iade için gerekli şartları taşıyor mu kendisi

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Evet, alabilir.

  2. omer yucel diyor ki:

   15.02.1967 dogumluyum ıse baslama tarıhım 10.06.1983 4759 gun prımım var ve malesef yasım doldugu halde emeklı olamıyorum askerlık borclanması hakkım var ama odeme durumum yok su anda ıs bulamıyorum pırımlerımı gerı alabılırmıyım bırde odenen tum prım mıktarının tamamınımı alabılırım eger alıyorsam sımdıden tesekkur ederım

   1. SGK Uzmanı diyor ki:

    Tamamını olmasa da bir kısmı geri alabilirsiniz. Size ödenen tutarları net bilmediğimiz için hesaplama yapamayız.

 2. Erdal diyor ki:

  Merhaba benim girişim 2007 və 2115 günüm var 33 yaşındayım prim lerimi iptal edip para almam mumkunmu acaba

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Hayır, alamazsınız.

 3. öcal diyor ki:

  merhabalar bn 1969 dogumluyum sigorta baslangıc tarıhım 1987 amapırım odenmebaslangıc 1991 bu durumda prımlerımı ıade alabılırmıyım

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Henüz 49 yaşındasınız. Normal şartlarda emeklilik yaşınız ise 50. Bu durumda alamazsınız.

 4. Yamin diyor ki:

  1951 doğumluyum bagkurdan 3663 gün
  Ssk dan 517 prim günüm var.
  Eksik prim günüm olduğundan emekli olamadim
  Zamaninda ödeyemedigim için dondurmustum benimde alma şansim var mi
  Teşekkürler

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Evet alabilirsiniz.

 5. oğuzhan er diyor ki:

  Merhaba,
  Bir iş yerinde mühendis olarak çalışmaktayım, aynı zamanda iş güvenliği uzmanı olarak da başka bir firmada çalışmaktayım.
  sgk ‘ya 4a hizmet dökümünde görünün A işyerinde 4300 tl brüt – B iş yerinde brüt 1071 tl yatan primlerim görünüyor.
  A işyerinde yatan kazancım üzerinden yatandır, B işyerinde ise iş güvenliğinden asgari ücretten yatandır.
  sizce fazla yatan B iş yerindeki 2017den bu yana yatan fazla primlerimi almam mümkün müdür, bu tutar aylık kaç türk lirasına denk gelir,
  Teşekkürler

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Oğuzhan Bey, SGK prim iadesi yaşı gelmesine rağmen emekli olamayanlar tarafından alınabilmektedir. Ya da ölüm halinde. Bu nedenle, yaşınızı bilmediğim için sorunuza net cevap veremeyeceğim.

 6. Soner diyor ki:

  Annem 1955doğumlu 87 yılından iş başı var 1100 gün primi var ortalama nekadar bir ödeme alır geri iadede şimdiden teşekkürler

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Soner Bey, 2008 yılından önce yatan primlerin SGK işçi ve işveren toplamları baz alınacaktır. 2008 yılı sonrası için ise sadece SGK işçi payı ödenebilmektedir. Kesin bir tutar ifade edebilmem mümkün değil. Bu tutar, SGK İl Müdürlüğünde yapılacak hesaplama ile netleşir.

 7. Anil diyor ki:

  Merhabalar ilk ise giris tarihim 2008 toplam gun sayim 1110. 27 yasindayim bundan yararlanabiliyormuyum

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Hayır, yararlanamazsınız.

 8. volkan diyor ki:

  benim normal şartlarda emekli gün sayıma 2 sene kaldı fakat günümü doldurmuş olmam ve 25 yılı yapmış olmam yetmiyor malum yaş olarak beklemek zorundayım peki buna rahmen günüm doldurup 25 yılı tamamlamam yeterli olurmu bundan yararlanmak için ….

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Hayır Volkan Bey. Emeklilik yaşınız dolmuş olmasına rağmen prim gün sayısından emekli olamamanız gerekiyor.

 9. Arzu diyor ki:

  Merhaba…Annem 1951 doğumlu 1970 yılında ssk girişi var …Toplam 637 gün pirim ödemesi yapılmış buna göre pirim iadesi alabilir mi ? Annem gerekli şartlara uygunmudur ..

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Evet, uygundur.

 10. Hüseyin diyor ki:

  merhaba benim işe başlama tarihim 03.06.2003 işten çıkış tarihim 03.05.2012 ve aradan 5 yıl sonra geçici olarak 143 günüm var toplamda 3358 günüm var şuanda sigortam yok maddi sıkıntılarım var ssk primlerimi geri alabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim.

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Yaş haddini doldurmanız önemli. Emeklilik yaş haddini doldurduysanız geri alabilirsiniz.

 11. Mustafa diyor ki:

  merabalar. halam 1954 doğumlu. sigortalılık ve yaş haddini doldurdu. ancak 2800 prim günü var. vefat eşinden maaş alıyor ancak primini 3600 güne tamamlayamadı. bu nedenle 2800 gün, prim iadesi için SGK ya başvurdu ve onaylandı. Ancak 2800 prim günü için çıkan geri ödeme sadece 600 TL. dir. 1 aylık sigorta primi bile değil. 90-95 ay sigorta primi ödensin alacağın geri ödeme sadece 600 TL olsun. Güncellenerek ödenmesi gerekmezmi. bu sizce doğrumudur. ne yapmamız gerekli. bilgi verirseniz seviniriz. şimdiden teşekkürler

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Ortada çok büyük bir sıkıntı var. Güncellenerek ödenmesi gerekir. Bu konuda önce SGK’ya itiraz dilekçesi yazmalısınız.

 12. Mustafa diyor ki:

  merabalar. halam 1954 doğumlu. sigortalılık ve yaş haddini doldurdu. ancak 2800 prim günü var. vefat eşinden maaş alıyor ancak primini 3600 güne tamamlayamadı. bu nedenle 2800 gün, prim iadesi için SGK ya başvurdu ve onaylandı. Ancak 2800 prim günü için çıkan geri ödeme sadece 600 TL. dir. 1 aylık sigorta primi bile değil. 90-95 ay sigorta primi ödensin alacağın geri ödeme sadece 600 TL olsun. Güncellenerek ödenmesi gerekmezmi. bu sizce doğrumudur. ne yapmamız gerekli. bilgi verirseniz seviniriz. şimdiden teşekkürler

 13. Berat yrt diyor ki:

  1975 dogumluyum 1989 girisliyim ama aktif olarak 2002 yılında prim odemesi yapild 2620 pirim sayisi var, prim iqdesinden faydalanabiliyor muyuz

 14. Ahmet diyor ki:

  Merhaba 2005 giriş yaptım 3000 günüm var 32 yaşındayım faydalana bilirmiyim

 15. CİHAD AKANSEL diyor ki:

  BEN 1988 DOĞUMLUYUM KİLODAN DOLAYI İŞE ALMIYORLAR SİGORTA GİRİŞ TARİHİM 2009 986 GÜN ÇALIŞTIM SSK BİRİKMİŞ PARAMI ALABİLİR MİYİM

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Ne yazık ki iade alamazsınız.

 16. Yavuz Altuntaş diyor ki:

  İyi günler, ben şu anda emekliyim. 01.12.1995 – 31.01.2002 tarihleri arasında 2 şirket tarafından primim yatırıldı. 1. şirketin yatırdığı prim sigorta tavanının üzerinde idi. 2. şirketin yatırdığı primler fazladan yatırıldı. Bu fazla primi geri almak istemekteyim. Zaman aşımı olmuşmudur, olmadıysa ne yapmam gerekiyor. Teşekkürlerimle.

 17. Kerim diyor ki:

  2011 den sigorta başlangıcım var 1165 gün toplamda ben bu sigorta pirimimi geri alabilirmiyim 23 yaşında olmam birşey deyiştirirmi ?

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Alamazsınız, emeklilik yaşınızı doldurmanız eksik prim gün nedeniyle emekli olamamanız gerekiyor.

 18. Mehmet Yenice diyor ki:

  Merhaba, 1978 giriş, 2993+ 3 ay isteğe bağlıyım, 1965 doğumluyum, yararlanabilir miyim.

 19. özgür diyor ki:

  mrhb babam 64 dogumlu 2156 prim günü var alabilrmiyz ? ileride yas aylıgı yada engelli aylıgı yapmaya calısırken sorun olurmu primleri aldıgmz icin ?

 20. barbaros diyor ki:

  iyi günler benim 600 gün prim günüm silindi 2009 2011 arası bu ödemlerimi geri alabilirmiyim bide ne kadar tutar acaba nasıl bir dilekce yazmalıyım

 21. Murat diyor ki:

  Merhabalar ben Murat tekin ben %80akciger kanserinin çalışamaz raporluyum 2 yıllık SSK var geri iyadesini alabilir miyim bilgilerinize arz ederim

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Alabilirsiniz.

 22. Murat diyor ki:

  Selam ben Murat tekin % 80 ağır engelli akciğer kanseriyim 654 gün SSK ödemem var çalışamaz raporluyum SSK pirimini iyadesini alabiliyormuyum

 23. Ayten diyor ki:

  Merhabalar 4B’liyim 1069 TL civarında aylık prim ödemem çıkıyor.Bunu nasıl düşürttürebilirim. Sigortadan sanırım 2 sene önce gelir testi yaptırın diye bir mektup almıştım, Fakat rahatsızlığımla ilgilenmem gerektiğinden, gelir testi yaptırmadım. Nasıl bir yol izleyebilirim. Şimdiden teşekkür ederim

 24. barbaros diyor ki:

  sgk 2009 2011 yıllarası arasın olan 600 günüm silindi bu yatan paralarımı gerri alabilirmiyim

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Emeklilik yaşını doldurup doldurmadığınıza göre değişir.

 25. mehmet özlü diyor ki:

  eşim 1964 doğumlu 1991 bağkur girişli 9 sene bağkur yatırdık şuanda dondurduk yatırdığım primleri geri alabilirmiyiz

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Alabilirsiniz.

 26. Mustafa diyor ki:

  Merhabalar,
  1976 da 8.500, 1977 de 32.000, 1978 de 42000, 1979 da 40.000 ayrıca 2015 ten 2018 e kdarda ssklı olarak 65.000 tl kazanç var yani toplamda yaklaşık olarak 190.000 bin kazanç göörünüyor.yaşım 65 yaklaşık olarak ne kadar prim iadesi alabilirim

  Teşekkürler
  İyi çalımalar

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Mustafa Bey,

   Kesin hesaplamayı SGK İl Müdürlüğünde yaptırmalısınız.

 27. Erhan diyor ki:

  Merhaba eşim evlenmeden önce sigortalı işe başladı evlendikten sonra 10 ay sigortalı çalıştı benim sigortam olduğu için onun primlerini bozdurmak istiyoruz bana yardımcı olurmusunuz toplamda 250 gün primi var kazanç olarak 9.000 tl var bunu alabilirmiyiz

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Emeklilik yaşını doldurup doldurmamasına göre değişir.