SGK Prim İadesi Şartları 2018 – SGK Prim Geri Alma Dilekçesi

25

SGK ile ilgili birçok soru ile muhatap oluyoruz her gün. Bundan da gayet memnunuz. Sonuçta sizlere SGK ile ilgili yardımcı olabilmemiz bizi çok mutlu ediyor.

Sizden gelen soruların başında da SGK prim iadesi ile ilgili konular geliyor. Özellikle emeklilik yaşı gelmesine rağmen emekli olamayan vatandaşlarımız, daha önce ödemiş oldukları primleri geri talep etme noktasına gelebiliyorlar.

Biz de bu nedenle, SGK prim iadesi konusunu ele almak istedik ve olabildiğince en önemli soruların cevaplarını içerecek şekilde bir yazı kaleme aldık. Umuyoruz ki, aradığınız bütün soruların cevaplarını sigortaya yatan parayı almak isteyenler, yazımızda bulabilirler.

SGK prim iadesi 2018

SGK primlerimi geri alabilir miyim?

Mevzuatsal anlamda ödenen SGK primlerinin geri alınabilmesi mümkündür. Ancak, bu durum herkes için geçerli değildir. Belirli şartları vardır. Bu şartları sağlamanız durumunda sizin adınıza ödenen SGK primlerini sosyal güvenlik kurumundan alabilirsiniz.

Sonuç olarak, herkesin olmasa da şartları sağlayan kişilerin SGK prim bozdurma hakkı bulunmaktadır.

SGK prim iadesi şartları nelerdir?

Sigortayı bozdurmak olarak da bilinen SGK prim iadesini talep edebilmek iki türlü mümkündür:

 • Yaşlılık nedeniyle
 • Ölüm nedeniyle

Yaşlılık nedeniyle SGK primi geri alma hakkı nedir?

Yaşlılık toptan ödemesi olarak da ifade edilen bu durum için kişi, emeklilik yaşını (erkekler için 25 yıl, kadınlar için 20 yıl) doldurduğu halde emekli olamamış olması gerekir. Aynı zamanda bu kişinin sigortalı olarak çalışmıyor olması veya kendine ait bir iş yerinin olmaması gerekiyor.

Kişi, emekli yaşı dolmasına rağmen emekli olma hakkı kazanamamış ise SGK primlerinin iadesi için başvuru yapabilir.

Ölüm nedeniyle SGK primi geri alma hakkı nedir?

Ölüm nedeniyle sigortalının hak sahiplerine ölüm maaşı verilmemesi halinde yakınlarının SGK primi geri alma hakkı ortaya çıkmaktadır. Bu durumda, ölen sigortalının yakınları, mevzuat kapsamında belirli hisseler dahilinde SGK primini geri alabilmektedir.

Bunun için aşağıda da ifade edeceğimiz üzere dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir.

SGK prim iadesi

SGK prim iadesi ne kadar tutar? Nasıl hesaplanır?

SGK prim iadesi tutarı, SGK kapsamına göre değişmektedir. Buna göre,

 • 4/A’lılar
 • 4/B’liler
 • İsteğe bağlı olanlar

olmak üzere tutar, farklılık göstermektedir.

Daha önceki dönemlerde 4/A’lı olanlar, yani eski deyimle SSK’lı olanlar, bir işverenin yanında çalışanlar, 1 Ekim 2008 tarihinden önceki dönemleri için SGK işçi ve işveren toplamlarını alabilmektedir. 1 Ekim 2008’den sonraki dönemlere ait ise sadece SSK işçi payını geri alabilmektedir.

Daha önceki dönemlerde 4/B’li olanlar, yani Bağ-Kur’lular için SGK prim iadesi, tarih ayrımı olmaksızın sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi iade edilmektedir.

İsteğe bağlı sigortalılar da SGK primlerini bozdurabilmektedir. Ancak, kısa vadeli sigorta kolları ve GSS primleri iade edilmemektedir.

SGK prim geri alma dilekçesi 2018

Eğer SGK prim geri alma şartları sağlıyorsanız, SGK’ya başvuru yapmanız gerekmektedir. Bunun için de mutlaka SGK prim geri alma dilekçesi yazmalısınız. Merak etmeyin, bu dilekçeyi, SGK İl Müdürlüklerinde size vereceklerdir. Ayrıca bu dilekçeye buradan da ulaşabilirsiniz. (EK-38’de yer alabilirsiniz. Word halini bilgisayarınıza indirebilirsiniz.) Bu dilekçenin tam adı, tahsis talep ve beyan taahhüt belgesidir. Siz de bu dilekçeyi okuyarak, gerekli yerleri doldurarak ve imzalayarak teslim etmelisiniz.

Hangi durumda başvuru yapmanız gerekiyor peki?

Emeklilik yaşınız dolduysa ve emekli olamadıysanız;

 • 4/A’lı olanlar, işten ayrıldıktan sonra başvuru yapabilir.
 • 4/B’li olanlar, iş yerini kapattıktan sonra başvuru yapabilir.

Ölüm olması halinde ise;

 • Uygun başvuru sahipleri başvurularını yine dilekçe ile yapabilirler.
 • Tahsis dilekçesine 18 yaşını doldurmayanlar hariç, lise öğrenimi görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmayan erkek çocukların öğrenci belgesini eklemeleri gerekmektedir. Çocuklar malul ise sağlık raporu dilekçeye eklenmelidir.

UYARI: Ödenen SGK priminizi geri almanız durumunda emeklilik için her şey sonlanmış olmamaktadır. Priminizi geri aldınız ve tekrar çalışmaya başladınız, bu durumda ihya sistemine geçilmektedir. İadesini aldığınız prim tutarını yeniden ödeyerek mevcut primlerinize ekleme yapabilirsiniz. Bu durum, zorunlu değil tabi.

İlginizi çekebilir: Kıdem tazminatı alma şartları

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

25 Sorular ve Yorumlar
 1. nurhak diyor ki:

  merhaba annem şubat 1961 doğumlu ilk işe giriş tarihi ocak 1992 prim gün sayısı 2395 bu şartlara göre emekli olamıyor bu yüzden prim iadesi almak istiyor iade için gerekli şartları taşıyor mu kendisi

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Evet, alabilir.

  2. omer yucel diyor ki:

   15.02.1967 dogumluyum ıse baslama tarıhım 10.06.1983 4759 gun prımım var ve malesef yasım doldugu halde emeklı olamıyorum askerlık borclanması hakkım var ama odeme durumum yok su anda ıs bulamıyorum pırımlerımı gerı alabılırmıyım bırde odenen tum prım mıktarının tamamınımı alabılırım eger alıyorsam sımdıden tesekkur ederım

   1. SGK Uzmanı diyor ki:

    Tamamını olmasa da bir kısmı geri alabilirsiniz. Size ödenen tutarları net bilmediğimiz için hesaplama yapamayız.

 2. Erdal diyor ki:

  Merhaba benim girişim 2007 və 2115 günüm var 33 yaşındayım prim lerimi iptal edip para almam mumkunmu acaba

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Hayır, alamazsınız.

 3. öcal diyor ki:

  merhabalar bn 1969 dogumluyum sigorta baslangıc tarıhım 1987 amapırım odenmebaslangıc 1991 bu durumda prımlerımı ıade alabılırmıyım

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Henüz 49 yaşındasınız. Normal şartlarda emeklilik yaşınız ise 50. Bu durumda alamazsınız.

 4. Yamin diyor ki:

  1951 doğumluyum bagkurdan 3663 gün
  Ssk dan 517 prim günüm var.
  Eksik prim günüm olduğundan emekli olamadim
  Zamaninda ödeyemedigim için dondurmustum benimde alma şansim var mi
  Teşekkürler

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Evet alabilirsiniz.

 5. oğuzhan er diyor ki:

  Merhaba,
  Bir iş yerinde mühendis olarak çalışmaktayım, aynı zamanda iş güvenliği uzmanı olarak da başka bir firmada çalışmaktayım.
  sgk ‘ya 4a hizmet dökümünde görünün A işyerinde 4300 tl brüt – B iş yerinde brüt 1071 tl yatan primlerim görünüyor.
  A işyerinde yatan kazancım üzerinden yatandır, B işyerinde ise iş güvenliğinden asgari ücretten yatandır.
  sizce fazla yatan B iş yerindeki 2017den bu yana yatan fazla primlerimi almam mümkün müdür, bu tutar aylık kaç türk lirasına denk gelir,
  Teşekkürler

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Oğuzhan Bey, SGK prim iadesi yaşı gelmesine rağmen emekli olamayanlar tarafından alınabilmektedir. Ya da ölüm halinde. Bu nedenle, yaşınızı bilmediğim için sorunuza net cevap veremeyeceğim.

 6. Soner diyor ki:

  Annem 1955doğumlu 87 yılından iş başı var 1100 gün primi var ortalama nekadar bir ödeme alır geri iadede şimdiden teşekkürler

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Soner Bey, 2008 yılından önce yatan primlerin SGK işçi ve işveren toplamları baz alınacaktır. 2008 yılı sonrası için ise sadece SGK işçi payı ödenebilmektedir. Kesin bir tutar ifade edebilmem mümkün değil. Bu tutar, SGK İl Müdürlüğünde yapılacak hesaplama ile netleşir.

 7. Anil diyor ki:

  Merhabalar ilk ise giris tarihim 2008 toplam gun sayim 1110. 27 yasindayim bundan yararlanabiliyormuyum

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Hayır, yararlanamazsınız.

 8. volkan diyor ki:

  benim normal şartlarda emekli gün sayıma 2 sene kaldı fakat günümü doldurmuş olmam ve 25 yılı yapmış olmam yetmiyor malum yaş olarak beklemek zorundayım peki buna rahmen günüm doldurup 25 yılı tamamlamam yeterli olurmu bundan yararlanmak için ….

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Hayır Volkan Bey. Emeklilik yaşınız dolmuş olmasına rağmen prim gün sayısından emekli olamamanız gerekiyor.

 9. Arzu diyor ki:

  Merhaba…Annem 1951 doğumlu 1970 yılında ssk girişi var …Toplam 637 gün pirim ödemesi yapılmış buna göre pirim iadesi alabilir mi ? Annem gerekli şartlara uygunmudur ..

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Evet, uygundur.

 10. Hüseyin diyor ki:

  merhaba benim işe başlama tarihim 03.06.2003 işten çıkış tarihim 03.05.2012 ve aradan 5 yıl sonra geçici olarak 143 günüm var toplamda 3358 günüm var şuanda sigortam yok maddi sıkıntılarım var ssk primlerimi geri alabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim.

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Yaş haddini doldurmanız önemli. Emeklilik yaş haddini doldurduysanız geri alabilirsiniz.

 11. Mustafa diyor ki:

  merabalar. halam 1954 doğumlu. sigortalılık ve yaş haddini doldurdu. ancak 2800 prim günü var. vefat eşinden maaş alıyor ancak primini 3600 güne tamamlayamadı. bu nedenle 2800 gün, prim iadesi için SGK ya başvurdu ve onaylandı. Ancak 2800 prim günü için çıkan geri ödeme sadece 600 TL. dir. 1 aylık sigorta primi bile değil. 90-95 ay sigorta primi ödensin alacağın geri ödeme sadece 600 TL olsun. Güncellenerek ödenmesi gerekmezmi. bu sizce doğrumudur. ne yapmamız gerekli. bilgi verirseniz seviniriz. şimdiden teşekkürler

  1. SGK Uzmanı diyor ki:

   Ortada çok büyük bir sıkıntı var. Güncellenerek ödenmesi gerekir. Bu konuda önce SGK’ya itiraz dilekçesi yazmalısınız.

 12. Mustafa diyor ki:

  merabalar. halam 1954 doğumlu. sigortalılık ve yaş haddini doldurdu. ancak 2800 prim günü var. vefat eşinden maaş alıyor ancak primini 3600 güne tamamlayamadı. bu nedenle 2800 gün, prim iadesi için SGK ya başvurdu ve onaylandı. Ancak 2800 prim günü için çıkan geri ödeme sadece 600 TL. dir. 1 aylık sigorta primi bile değil. 90-95 ay sigorta primi ödensin alacağın geri ödeme sadece 600 TL olsun. Güncellenerek ödenmesi gerekmezmi. bu sizce doğrumudur. ne yapmamız gerekli. bilgi verirseniz seviniriz. şimdiden teşekkürler